Merkez Bankası 50 KPSS ve KPSS'siz 120 Personel Alımı Yapıyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Merkez Bankası 50 KPSS ve KPSS'siz 120 Personel Alımı Yapıyor!

Merkez Bankası 50 KPSS puanı ve KPSS'siz 120 personel alımı yapacağını açıkladı! İşte başvuru ekranı, şartlar ve detaylar...

Merkez Bankası 50 KPSS ve KPSS'siz 120 Personel Alımı Yapıyor!

Merkez Bankası Personel alımı ilanı yayımlandı. Az Önce Bankadan gelmiş olan duyuruya göre Merkez Bankası bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 120 kişilik boş kadro ile personel alımı ilanı yayımladı. Söz konusu ilana göre adaylardan aranan niteliklerin sağlanıyor olması ile başvurular kabul edilecektir. 

Merkez Bankası 120 Personel Alımı Yapacak!
4 Ağustos 2023 tarihi ile Merkez Bankası İnsan Kaynakları sayfasında paylaşılmış olan duyurulara göre 120 kişilik boş kadro ile personel alımı yapılacağı açıklandı. Bu kapsamda alımlar;

95 Teknisyen,
25 Mühendis,
kadrolarında gerçekleştirilecek. Sizlere aşağıda her iki kontenjan ile de ayrı ayrı bilgileri aktarıyor olacağız.

Başvuru Genel Şartları Nedir?
Adaylardan her iki pozisyon için de genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacaktır.

95 Teknisyen Alımı İlan Detayları:
Merkez bankası teknisyen alımları Ankara'da gerçekleştirilecek. Buna göre " Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü ve Emisyon Genel Müdürlüğü" bünyesine teknisyen alınacaktır.

Teknisyen Şartları:

01.01.1991 ve daha sonra doğmuş olmak.

Teknisyenlik görevini sürekli olarak yapabilecek beden ve ruh sağlığına sahip olmak. (Başarılı olan adaylardan teknisyen olarak çalışmalarına engel bir rahatsızlıklarının bulunmadığını belirtir Sağlık Kurulu Raporu istenecektir.)

Komisyon mülakatı sonuçları 01.01.2021 tarihinden sonra açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.

2020 veya 2022 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS Ön Lisans) en az 50 KPSSP93 puanı almış olmak.

Ortaöğretim kurumlarının Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Makine Teknolojisi, Matbaa Teknolojisi, Grafik ve Fotoğraf, Bilişim Teknolojileri, Metal Teknolojisi, Metalurji Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümlerinden mezun olmak ve sonrasında iki yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının aşağıdaki tabloda yer alan programlarında ön lisans eğitimini tamamlamış olmak.

25 Mühendis Alımı İlan Detayları:
Mühendis alımları 25 Kişilik boş kadro ile Tam Zamanlı kadrolu olarak 5 farklı şehirde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda;

Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü (Ankara)
Emisyon Genel Müdürlüğü (Ankara)
Adana Şubesi, Bursa Şubesi, İstanbul Şubesi, İzmit Şubesi

Mühendis Alımı Şartları nedir?

01.01.1991 ve daha sonra doğmuş olmak.

Komisyon mülakatı sonuçları 01.01.2021 tarihinden sonra açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.

En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının aşağıdaki tabloda yer alan lisans programlarında eğitimini tamamlamış olmak veya 29.09.2023 tarihine kadar tamamlayacak olmak. (29.09.2023 tarihine kadar mezun olacak adayların mezun olacaklarını taahhüt eden imzalı dilekçe, transkript (not döküm belgesi) ve güncel öğrenci belgesini birleştirip tek bir belge olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

01.01.2019 tarihinden sonra yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test (TOEFL iBT) sınavından en az 84 puan veya Cambridge C1 Advanced sınavından (CAE) B ve üzeri veya Cambridge C2 Proficiency sınavından (CPE) C ve üzeri almış olmak. Başvuru tarihleri itibarıyla geçerli bir yabancı dil sınav puanına sahip olmayan adaylar, ilanda belirtilen yabancı dil sınavlarından yeterli puanı aldıklarını gösteren sınav sonuç belgelerini 01.09.2023 tarihi saat 17:30’a kadar [email protected] adresine e-posta ile ibraz etmeleri halinde Genel Yetenek Sınavına katılabileceklerdir. Bu şekilde başvuru yapacak adayların başvuru sistemine yabancı dil belgesi yerine, 01.09.2023 tarihi saat 17:30’a kadar sınav sonuç belgelerini ibraz edeceklerine dair imzalı dilekçelerini yüklemeleri gerekmektedir.


KPSS Şartı Yok!
Mühendis alımı çin adaylardan herhangi bir KPSS Şartı aranmıyor. Yukarda göreceğiniz gibi sadece YDS şartı aranacak.

Merkez Bankası Personel Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?
Merkez Bankası tarafından yayımlanmış olan personel alımı ilanına göre başvurular ilanın yayımlanması ile birlikte 4 Ağustos 2023 tarihi ile başlamıştır. Adaylar başvurularını en geç 21 Ağustos 2023 tarihine kadar Merkez Bankası İnternnet adresi üzerinden yapacak.

Başvuru tarihleri: 4 - 21 Ağustos 2023

Başvuru Adresi: https://insankaynaklari.tcmb.gov.tr/

 

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Merkez Bankası yaş sınırı varmı