Memurların Sakal Yönetmeliği Değişti! Memurlar Sakalla İşe Gidebilecek Mi?

Memurların Sakal Yönetmeliği Değişti! Memurlar Sakalla İşe Gidebilecek Mi?

Kamu kurumlarında görev yapan erkek memurların uzun yıllardır eleştirdikleri günlük sakal tıraşı olma Yönetmeliği bugün itibari ile değiştirildi.

Haberler 29 Tem 2022 16:36 0
Memurların Sakal Yönetmeliği Değişti! Memurlar Sakalla İşe Gidebilecek Mi?

Kamu kurumlarında görev yapan erkek memurların uzun yıllardır eleştirdikleri günlük sakal tıraşı olma Yönetmeliği bugün itibari ile değiştirildi. Peki memurlar sakal bırakabilecek mi? Sakal yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek? Memurlara artık sakal yasağı kalktı mı? İşte milyonlarca memurun beklediği sakal yönetmeliğine ilişkin o karar...

Devlet kadrolarında görev alan memurlar için Danıştay'dan yeni karar çıktı. Kılık kıyafet ve sakal yönetmeliği doğrultusunda görev yapan memurlar için sakal şartında geri adım atıldı. Göreve başlayacak olan ya da görev yapanları yakından ilgilendiren sakal kararı açıklayan Danıştay raporunda kravat için aynı karar devam ederken bakın sakal zorunluluğu için ne çıktı? İşte memurlar görev başında sakal bırakabilir mi? Sakal zorunluluğu kalktı mı?  İşte detaylar...

DEVLET MEMURLARINA SAKAL ŞARTI RESMİYET KAZANDI

Memurların sakal zorunluluğuna ilişkin geçen günlerde Danıştay 12. Dairesi tarafından sevindiren bir haber yayınlanmıştı. Yayınlanan haberde erkek memurlara yönelik getirilen sakal şartı kalmıştı. Yani devlet dairelerinde görev alan memurlar artık sakal bırakabilecekti. Fakat bu karar alınmasına rağmen yayınlanmamasından dolayı sakal mecburiyetine devam eden memurlara ilişkin bu sefer resmi rapor yayınlandı. İşte Adalet.tv'den yayınlanan iş kıyafetlerinden, saç, sakal zorunluluğuna kadar devlet memurlarını yakından ilgilendiren resmi Danıştay kararı.

İLGİLİ YÖNETMELİK METNİ

MADDE - 5 (Erkekler) Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. (Danıştay İkinci Dairesinin 18 Kasım 2020 tarihli ve Esas 2017/665; Karar 2020/3432 sayılı kararı ile iptal ibare: Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir), temiz bakımlı ve taranmış olur. (Danıştay Onikinci Dairesinin 20 Nisan 2022 tarihli ve Esas 2021/7000; Karar 2022/2247 sayılı kararı ile iptal ibare; Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.) Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. (Değişik: 07 Ağustos 1991 tarih 2048 K.) Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılamaz.c. (Ek: 04 Ekim 2013 tarih 5443 K.) Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

Yorumlar (0)

Seç