Memurlar: En düşük memur maaşı Ocak 2024'te 37 bin TL olsun
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Memurlar: En düşük memur maaşı Ocak 2024'te 37 bin TL olsun

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı son dakika açıklamasında memur maaşlarına yüzde 68 zam talep etti.

Memurlar: En düşük memur maaşı Ocak 2024'te 37 bin TL olsun

Memurlar yüzde 48 yerine 68 zam istiyor.

Son açıklanan enflasyon sonrası memur maaş zamları için sadece ARalık ayı enflasyonu kaldı. 3 Ocak 2024 tarihinde açıklanacak Aralık 2023 enflasyonu ile birlikte maaş zammı belli olacak.

Son rakamlara ve beklentilere göre memurlar ile memur emeklileri Ocak 2024'te yüzde 48 civarında bir maaş zammı alacak. Refah payı eklenmesi durumunda maaş zam oranı biraz daha yükseltilebilir.

Bugün ise asgari ücret espit komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda rakam konuşulmadı ve toplanto sonrası yeni görüşmenin 18 Aralık tarihinde yapılacağı bildirildi.

Asgari ücret görüşmelerinin başladığı gün Türkiye Kamu Sen'den memur maaş zammı ile ilgili bir talep geldi. Gelen talepte Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yüzde 58.46 olan yeniden değerleme oranının maaş zammı olarak belirlenmesini, buna ek yüzde 10 refah payı eklenmesi ile zammın yüzde 68 olması istendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu çerçevede, enflasyon beklentilerinin bile gerisinde kalan memur maaş zamlarının güncellenerek hiç olmazsa kamunun kendi alacaklarına yapmayı planladığı zam oranı olan yüzde 58,46 yeniden değerleme oranı kadar artış yapılması sağlanmalı, bunun üzerine de yüzde 10 oranında bir refah payı verilerek memur ve emeklilere nefes aldırılmalıdır. Emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi adına 8 bin 77 liralık ilave ek ödemenin emekli maaşlarına da dahil edilmesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak verilen sözler tutulmalı ve birinci dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerini 3600'e yükseltecek uygulama hayata geçirilmelidir" Sizce zam ne kadar olmalı? Aşağıdaki yorum kızmından yazın

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç