Memur ve emekli zammında hükümetin yeni planı belli oldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Memur ve emekli zammında hükümetin yeni planı belli oldu

Son dakika haberi: Hükümetten memur ve emekliye zamda yeni planın seçim öncesi ek refah payı zammı olduğu bildirildi.

Çalışma Hayatı 20 Ağu 2023 09:26 1
Memur ve emekli zammında hükümetin yeni planı belli oldu

Hükümetten memur ve emekliye zamda yeni plan.

6 milyondan fazla kamu personeli ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde kamu kesiminin son zam teklifi de az bulundu ve Memur Sen, geçen hafta eş zamanlı olarak 81 ilde protestoya gitti.

İstenen zam ile teklif edilen zam tutarı arasında dağlar kadar fark olması nedeniyle görüşmelerin masada sona ermesine zor gözüyle bakılıyor. Zam kararının artık Hakem Kuruluna kalması bekleniyor.

Merkez Bankası geçen haftalarda bir açıklama yapmış ve yüzde 33 enflasyon beklentisini paylaşmış, ancak buna rağmen hükümet, gelecek sene için yüzde 15 + yüzde 10'luk zam teklifini masaya getirmişti. Bu teklif kabul görmedi. Bu nedenle yeniden revize edilmesi ve 22 Ağustos tarihinde yeni teklifin açıklanması bekleniyor. 22 Ağustos tarihinde ise yüzde 33'ün altında kalan ve refah payı içermeyen tekliflerin masadaki görüşmeleri bitireceği ve son kararın hakem kuruluna kalması bekleniyor.

2 gün sonra gelecek 3. teklifin kabul edilmemesi sonrası hakem kuruluna gidecek zam kararının da hükümetin teklifine yakın bir rakamda gelmesi bekleniyor.

Memur Sen'in yüzde 33'ün altında hiçbir teklifi kabul etmeyeceği, buna ek olarak da refah payı istendiği açıklandı. Eğer yüzde 15+11 zamma ek yüzde 5'lik refah payı eklenmesi ile toplam zam yüzde 34'ü geçecek. Bu teklife Memur Sen'in imza atması bekleniyor.

YEREL SEÇİM

Sözcü'den Erdoğan Süzer bugün kaleme aldığı yazısında toplu sözleşmede bu oranda zam yapılması, refah payının ise yıulbaşına yakın, seçim öncesi açıklanması, seçim öncesi memur ile emeklilere refah payı verileceği açıklandı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Nasıl kandıracaklar emeklileri acaba...