Memur Sen'den enflasyon farkı açıklaması: Zam gibi sunulmasın
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Memur Sen'den enflasyon farkı açıklaması: Zam gibi sunulmasın

Memur Sen'den bir son dakika açıklaması geldi ve enflasyon farkının zam gibi sunulmasının yanlış olduğunu söyledi.

Kamu 21 Ağu 2023 12:29 0
Memur Sen'den enflasyon farkı açıklaması: Zam gibi sunulmasın

Memur Sen'den toplu sözleşme zammı açıklaması.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bir son dakika açıklamasında bulundu ve toplu sözleşme zammına değindi. Ali Yalçın, son günlerde yapılan enflasyon farkı zammının sanki zam gibi sunulduğunu, enflasyon farkının zaten bir hak olduğunu söyledi.

Yalçın düzenlediği basın toplantısında kamu kesiminin verdiği maaş zammı teklifine değindi ve "Gerçekçi olmayan teklifleri reddederken de masada müzakereyi yürütürken de sahadan ses verirken de aynı hassasiyetle hareket ettik" ifadelerini kullandı.

Toplu sözleşme tekliflerinde gerçekçi rakamların masaya gelmesi gerektiğini söyledi ve "Yaşanan fiyat istikrarsızlığını ve ekonomik koşulları göz önüne alarak zam teklifimizi üçer aylık dönemler halinde sunmuştuk. Merkez Bankasının öngördüğü enflasyon beklentileri, tekliflerimizin doğruluğunu teyit etmiştir. Bu süreçte, Türkiye'nin büyüme rakamlarını ve hükümetin seçim beyannamesindeki refah payı vaadini Kamu İşverenine hatırlattık. Kamu İşvereninin, birinci ve ikinci teklifinde getirdiği rakamlar ne ifade ettiğimiz gerçekliğe uygun ne de beklentileri karşılayacak niteliktedir. Yüzdelik teklif, toplu sözleşmenin esası, enflasyon farkı, kayıpların telafisi, refah payı ise alım gücünü korumanın güvencesidir. Ama bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonrası alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor. Halbuki enflasyon farkı Kamu İşverenin jesti değil, toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır" dedi.

Toplu sözleşmenin sadece genel teklifler üzerinde konuşulmasının hizmet kolları ile genele ilişkin üretilen çözümleri gölgede bırakabildiğine yer verildi. Açıklamada, "Her ne kadar oransal zamda uzlaşılacak noktaya gelemediysek de hem hizmet kolu tekliflerinde hem de genele ilişkin bölümde bazı kritik başlıklarda önemli ilerlemeler sağladık. Toplu sözleşmede mutabakat her bir hizmet kolu ve genel ayrı ayrı sağlanabileceği gibi tek kalemde de olabilir. Arzumuz ve çabamız toplu sözleşmede genel ve hizmet kolu mutabakatının bir arada sağlanmasıdır. Yarın, Kamu İşvereninden gelen son teklifle müzakere ve istişare sürecini sürdürerek önemli bir karar alacağız" dedi.

Refah payı beklentilerinin olduğunu söyleyen Yalçın, "Beklentimiz gayet açık ve net. Gerçekçi, piyasa koşullarını dikkate alan, öngörülen enflasyonu ihmal etmeyen, refah payı içeren, kamu görevlilerinin reel alım gücünü yükseltecek yeni bir teklifle gelinmelidir. Bu sebeple yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç