Mehmet Şimşek'ten Enflasyon Mesajı: Dezenflasyon Süreci Başladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek'ten Enflasyon Mesajı: Dezenflasyon Süreci Başladı!

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verisi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklamalarda bulundu. İşte haberin detayları...

Ekonomi 3 Tem 2024 0
Mehmet Şimşek'ten Enflasyon Mesajı: Dezenflasyon Süreci Başladı!

Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyonla ilgili mesajlar verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK'in açıkladığı haziran ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, "Dezenflasyon süreci başladı. Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64'lük aylık haziran verisi ise yüzde 22'lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı güncel rakamlara göre haziran ayında enflasyon aylık yüzde 1,64 olurken yıllık yüzde 71,60'a geriledi.

"DEZENFLASYON SÜRECİ BAŞLADI"

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını "Dezenflasyon süreci başladı" sözleriyle yorumlayan Hazine ve Maliye Başkanı Mehmet Şimşek sosyal medya platformu X'teki hesabından konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"ENFLASYON EĞİLİMİ YIL SONU HEDEFİMİZLE UYUMLUDUR"

Bakan Şimşek, "Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64'lük aylık haziran verisi ise yüzde 22'lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor.

"KALICI REFAH ARTIŞINI SAĞLAYACAĞIZ"

Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç