Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması: En kötüsü geride kaldı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması: En kötüsü geride kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son dakika açıklamasında enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Ekonomi 3 Haz 2024 1
Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması: En kötüsü geride kaldı

Son dakika: En kötüsü geride kaldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Şimşek yaptığı açıklamada açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi ve en kötüsünün geride kaldığını söyledi.

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarından sonra bir değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bundan sonra dezenflasyon sürecinin başlayacağını, enflasyonun sert şekilde düşeceğini söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"En kötüsü geride kaldı! 

Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz.

Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek.

Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. 

Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek.

Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız"

TÜİK, MAYIS AYI ENFLASYONUNU AÇIKLADI

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları bugün açıklandı. Rekor kıran enflasyon rakamları şu şekilde açıklandı:

TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %3,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %75,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %62,51 olarak gerçekleşti.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
ulen enflasyon almış başını gidiyor kira zamminda yüzde 25 i kaldiracaksiniz 8nsanmisiniz lan siz asgarai ucrete zam yapma kirayı yuzde 62 yukselt