Mehmet Şimşek: Vergiler hakkıyla alınmıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek: Vergiler hakkıyla alınmıyor

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada vergiye düzenleme geleceğini söyledi.

Ekonomi 31 Ocak 2024 2
Mehmet Şimşek: Vergiler hakkıyla alınmıyor

Mehmet Şimşek'ten vergi açıklaması.

ISO Ocak ayı Meclis Toplantısı'na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon rakamlarının düşeceğini söyledi.

Bakan Şimşek burada yaptığı açıklamada Avrupa Merkez Bankası ile Fed'in faiz indirim beklentilerinin arttığını söyleyen Bakan Şimşek, "Küresel büyümenin yavaş seyrettiği bir dönemdeyiz. Euro Bölgesi'nde büyüme 2024'te bir miktar güçlenecek, bu toparlanma sanayimiz açısından cüzi de olsa destekleyici bir husus. Küresel enflasyonun iniyor olması 2024 ve 2025'te Fed ve ECB'nin faiz indirimi beklentilerini artırmış durumda" dedi.

Orta vadeli programın kararlı şekilde sürdürüldüğünü ve bunun amacının fiyat istikrarı olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, İkinci hedefimiz mali disiplinin tesis edilmesidir, üçüncüsü de sürdürülebilir bir cari açık. Büyümede bir dengelenme ihtiyacı olduğu çok nettir, sadece içeride ve dış kaynak ile tüketerek büyümeyi sürdürmek mümkün değildir.

Yapısal reformlar programın olmazsa olmazıdır. Yapısal reformlar hedefleri gerçekleştirmede ve kalıcı hale getirilmesinde esas rolü oynayacaktır. Fed enflasyonu nasıl indirdiyse, AB nasıl indirdiyse, Brezilya, Meksika nasıl indiriyorsa biz de öyle yapıyoruz" dedi.

Bütçe açığının sınırlanmaya devam edeceğini söyleyen Bakan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Büyüme ve enflasyon arasında bir gerilim yok, bu gerilim olsa da kısa vadelidir, konjonktüreldir, kalıcı değildir, sürdürülebilir yüksek büyüme için enflasyonun düşük olması lazım. Türkiye'de enflasyonun yer çekimine karşı mücadele edeceğine inanmıyorum. Düşecektir.

Bu program sabırla ve kararlılıkla uygulanacaktır, siyasi sahipliği olan bir programdır, bu program bir ekip tarafından Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulmuş, uygulamaya konulmuş, uygulamadan sonuç alınmış bir programdır, geçici bir heves değildir. Finansman konusunda sorunların köklü kalıcı çözüm fiyat istikrarındadır.

Bütçe açığını önümüzdeki dönem sınırlamaya devam edeceğiz"

ENFLASYONU ÇIPALAYACAK

Para politikasında sıkılaşmaya değinerek sözlerini sürdüren Bakan Şimşek, şunları söyledi:

"Maliye politikası ayağında kaygıya şu aşamada gerek yoktur. Bütçe açığındaki harcamaların neredeyse üçte ikisi deprem ile ilişkiliydi.

Yapısal dönüşüme kaynak ayırmamız lazım. Mali disiplinin tesis edilmesi önemlidir. Daha düşük risk primi, daha yüksek kredi notlarına kavuşmasının önemli ön koşullarından biri mali disiplindir. Para politikasındaki normalleşme gelecek enflasyonu çıpalayacak düzeyde olacaktır"

VERGİ HAKKIYLA ALINMIYOR

Bakan verginin tabana yayılacağını söyleyerek açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

"Verginin tabanını genişleteceğiz, şu anda verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz, şu anda çalışmalar var, düzenleme gerektiren ve gerektirmeyen hususlar var. 2024'te OVP'de öngördüğümüzün altında bütçe açığı ile kapatmak için elimizden geleni yapacağız. Dış borcun sürdürülebilir düzeyde tutulması lazım.

Sanayide dönüşüm, sanayide niteliğin artırılması için ilave çalışmalar olacak. Rezerv birikimi sürecek, kırılganlığın azalması için rezerv birikimi yapılmalı.

Sakarya Gaz Sahası'nda Türkiye 2028'de kendi ihtiyacının %20-25'ini üretebilecek. Net ihracatın katkısı eksi olmuştur, biz bunu değiştirmek istiyoruz, daha dengeli olması için çaba göstereceğiz.

Temelde büyüme sorunumuz yok, bunun kompozisyonunun reformla, sanayide dönüşümle kalıcı sürdürülebilir bir patikaya oturtmamız gerekiyor"

Kaynak: Finans7

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
o kadar şirketlerin vergi borçlarını silmeyinde alın
Ziyaretçi 32 Gün Önce
siz yiyin için biz ödeyelim Allah görüyor yanınıza kar kalmaz