Mehmet Şimşek: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son dakika açıklamasında enflasyonun birkaç ay daha çıkacağını, daha sonra düzeleceğini söyledi.

Ekonomi 10 Ağu 2023 11:41 0
Mehmet Şimşek: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek

Maliye Bakanı, enflasyonun kaç ay daha yüksek geleceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Şimşek yaptığı açıklamada enflasyonun birkaç ay daha yüksek geleceğini söyledi. Bakan, daha önce yaptığı açıklamasını da yeniledi ve 2024 yılının ikinci yarısından sonra enflasyonun düşmeye başlayacağını söyledi.

Bazı faktörler nedeniyle enflasyonun birkaç ay daha yüksek geleceğini söyleyen Bakan Şimşek, bütçe dengelerini iyileştirmek depremin yaralarını sarmak için yapılan vergi düzenlemeleri olduğunu, bunların enflasyonu artıracağını ama bunun bir daha tekrarlanmayacağını, bir defalığına yapılan düzenlemeler olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Amacımız, bir geçiş dönemi sonrası kalıcı bir şekilde enflasyonu aşağı çekmek. Merkez Bankası’nın da tahminlerinden göreceğiniz gibi, enflasyon önümüzdeki birkaç ay içerisinde geçici bazı faktörler nedeniyle artışa devam edecek.
Bizim bütçe dengelerini iyileştirmek, depremin yaralarını sarmak için yaptığımız bazı vergi düzenlemeleri var. Bu vergi düzenlemeleri de tabii enflasyonist ama bu bir daha tekrarlanmayacak. Bir kerelik yaptığımız bir düzenleme bu. Yine bu sene vatandaşlarımızın, toplumun değişik kesimlerinin geçmiş enflasyona karşı kayıplarını telafi için ciddi ücret artışları oldu"

Yeni programla birlikte Türkiye'ye kaynak girişinin artacağını söyleyen Bakan Şimşek, şu şekilde devam etti:

"Biz inanıyoruz ki uygulayacağımız programla öngörülebilirlik artacak. Türkiye’ye kaynak girişi artacak ve önümüzdeki dönemde belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreceli bir istikrara doğru gideceğiz. Bu da enflasyonu ve beklentileri olumlu yönde etkileyecek"

SERMAYE GİRİŞİ OLACAK

Körfezden gelen sermaye girişi hakkında açıklama yapan Bakan Şimşek, şu şekilde devam etti:

“Körfez ülkelerinin özelliği olarak sadece petrol ve doğal gaz ihraç etmiyorlar. Kendi ekonomilerinde absorbe edemeyecekleri kadar bir sermaye fazlasına sahipler. Dolayısıyla bizim de sermaye ithalatına ihtiyacımız var.
O nedenle sermaye fazlası olan ülkelerle başladık, onlarla ikili diyalogları kurduk. Cumhurbaşkanımız orayla en üst düzeyde çok iyi ilişkileri var. Cumhurbaşkanımızın mükemmel denilebilecek düzeydeki siyasi ilişkilerini biz ekonomide ticaret anlamında, dış kaynak anlamında bir fırsata dönüştürmek istedik.”

2024'ÜN İKİNCİ YARISINDAN SONRA...

“Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler riskli addedildiği için küresel büyümenin yavaşladığı dönemlerde risk iştahı bir miktar daralıyor. Ben inanıyorum ki 2024’ün ikinci yarısından itibaren bugün karşıdan esen rüzgârlar destekleyici bir nitelik kazanacak.

Çünkü Fed faiz artışında zirveyi buldu. Büyük ihtimalle piyasa 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren faiz düşüşlerini konuşmaya başlayacak. Küresel ekonomi şu anda zayıf seyrediyor. Dolayısıyla ufak da olsa bir toparlanma risk iştahını önemli yansıyor. O arada mahalli seçimler de aradan çıkmış olacak.

Türkiye’nin hâlâ önünde çok uzun süre bir programın olduğu yapısal reformun olduğu gündeminin canlandırıldığı bir dönemde olacağız"

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için finans7'yi takipte kalın.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç