Mehmet Şimşek: Enflasyon 3 Temmuz'dan sonra düşecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek: Enflasyon 3 Temmuz'dan sonra düşecek

Son dakika haberi: enflasyon rakamlarının düşmeye başlayacağı tarihi Mehmet Şimşek az önce açıkladı. İşte gelen yeni açıklama.

Ekonomi 17 Mart 2024 4
Mehmet Şimşek: Enflasyon 3 Temmuz'dan sonra düşecek

Mehmet Şimşek net tarih vererek enflasyonun ne zaman düşeceğini açıkladı.

Bir televizyonun canlı yayın programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen konulara değindi ve enflasyonun ne zaman düşeceğine dair net bilgiler verdi.

Kanal 7 ekranlarına konuk olan Bakan Şimşek, orta adeli program hedeflerine değinerek açıklamasına başladı ve, "Orta Vadeli Program nedir? Öncelikle onu açıklayalım; bu program üç yıllık bir program. Programın özü dezenflasyon yani enflasyonu tek haneye indirmek. Yani üç yıllık bir program yaptık. Para politikalarını işlevsel hale getirmek için yaptık. Orta Vadeli Programın üç temeli vardır. Sıkı para politikası, sıkı maliye politikası dolayısıyla enflasyon düşecek" ifadelerini kullandı ve şu şekilde devam etti:

"Orta Vadeli Program'da şunu bir şekilde ortaya koymuşuz demişiz ki; istisnaları gözden geçireceğiz. İndirimli KDV oranlarını gözden geçireceğiz, muafiyetleri gözden geçireceğiz. Çok net çizmişiz. Hiçbir ülke siyasi sahiplenme olmadan başarıya ulaşamaz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu program hazırlandı"

YÜKSEK ENFLASYON VAR

Programın Eylül'de açıklandığını söyleyen Bakan, programın 3 temel bileşeni olduğunu söyleyerek, "1. Bileşen dezenflasyon yani fiyat istikrarı. Şu an yüksek enflasyon sorunuyla karşı karşıyayız. Dünyada da yüksek ama bizde dalga boy yüksek. İlk olarak tek haneye düşürmeye yönelik bir program. Bunun için sıkı bir para politikası var.

Merkez Bankası'ndaki arkadaşlar işlerini yapıyorlar. Merkez Bankası enflasyonu çapalayacak çerçevede parasal sıkılaşmaya gitti. Şartlar neyi gerektiriyorsa onu yaparlar. Merkez Bankası enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapacak.

Bütçede deprem hariç muazzam bir disiplin sağlandı. Gelirler politikası da bundan sonra beklenen enflasyona göre şekillendirilecek" dedi.

YENİ VERGİLER GELECEK Mİ?

Yeni vergiler sorusuna Bakan şu şekilde yanıt verdi:

"Biz bunu programı açıklarlarken söyledik. Enflasyondaki düşüş 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak. Enflasyona mayıs ayı dahi yükselmeye devam edecek. Çünkü şubat ayı enflasyonunu hedef alalım. Yüzde 67. Bu şubat 2023 ve 2024 arası enflasyon. Yani son 12 ayın enflasyonu.

Birincisi geçen sene bu ülkede asrın felaketi yaşandı. İnşaat girdilerinde çok büyük bir artış oldu. Aynı sektörde İşçilik maliyetlerinde ciddi bir artış oldu. İnsanlar büyük şehirlere göç etti ve kira fiyatları yükseldi. Bunlar bir kerelik bir şey ama geçen sene temmuz ağustos eylül aylarında yaşandı. Bu önümüzdeki temmuz ağustosta yaşanmayacak"

"Geçen sene bir seçim vardı. Gelirler politikası oldukça cömert belirlendi. Bunun da etkisi var. Önümüzde 4 yıl seçim olmayan bir dönem var. Biz burada sadece para politikası üzerinden değil. Enflasyonu kalıcı olarak bir şekilde aşağı çekmek istiyoruz. Enflasyondan en çok etkilenenler sabit gelirliler.

Geçen sene deprem nedeniyle çok büyük bir açıkla karşı karşıyaydık. Dışardan borçlanmak yerine açığı azaltmaya gittik. Bundan dolayı vergi artışlarına gittik. Bunlar doğrudan doğruya enflasyon. 2024'te bunlar olmayacak. Bunlar da tek seferlik etkiler.

Enflasyonist yeni vergi olmayacak. OVP'de çok net bir şekilde vergiler için çerçeve çizdik. Biz KDV genel oranını artırmayacağız, yüzde 20 üst limit. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. Çok netiz bu konuda. Ancak istisna muafiyetleri gözden geçireceğiz. Bunlarda verimlilik ne durumda bakacağız"

DÜŞÜŞ NE ZAMAN?

Bakan Şimşek net tarih vererek enflasyonun 3 Temmuz'dan sonra düşeceğini açıkladı ve şu ifadeleri kullandı:

"Enflasyon Temmuz 3'ünden itibaren düşmeye başlayacak. Çünkü çıktı açığı Temmuz'da eksiye dönüyor. Baz etkisi var. Para politikası gecikmeli çalışıyor.

Başından beri enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacak diyoruz. Enflasyonda düşüş trendi başlamış durumda. Bir program var sabırla kararlılıkla uygulayacağız"

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 25 Gün Önce
çok zor faizleri yükseltmek küresel sisteme uymaktır aynı zamanda işsizlik intiharlar icralar gıdaya erisememe develasyonu getirir
Ziyaretçi 28 Gün Önce
ya ek vergiler gelecek diyor, sonrada temmuzda enflasyon düşecek diyor.Şakamısın sayın bakan 😄😄
Ziyaretçi 29 Gün Önce
Tabi ki 6. Ay da asgari ücrete zam yapmamak için enflasyon düşüyor yalanı ile insanları mağdur edeceksiniz. Bunun sinyalini şimdiden veriyorsunuz 👏. 7. Ayda düşecek olan enflasyon şimdiden kendini belli ederdi ama malesef tam tersi yönde ilerliyor düşecek olan enflasyon insanları kandırmayın.
Ziyaretçi 29 Gün Önce
buna sen kendin inanmıyorsun insanlar gecinemiyor