Mehmet Şimşek: Döviz kurunda hedefimiz yok

Mehmet Şimşek: Döviz kurunda hedefimiz yok

Son dakika haberi geldi: Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada döviz kuru için hedefleri olmadığını söyledi.

Döviz 7 Eylül 2023 21:14 0
Mehmet Şimşek: Döviz kurunda hedefimiz yok

Mehmet Şimşek: Kur hedefimiz yok.

Son dakika haberleri: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir son dakika açıklamasında bulundu ve OVP'de döviz kuru ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Orta Vadeli Programda döviz kuru hedefleri ile ilgili konuşan Bakan Şimşek, bir kur hedefi olmadıklarını söyledi ve şunları söyledi:

"Bu yeniden dengelenmenin doğası gereği eğer iç talepte yumuşama olacaksa bugünkü enflasyonist baskının ve cari açığın azalması, cari açığın azalmasıyla birlikte finansal istikrar ve Türkiye'ye fon akışı anlamında olumlu bir döngünün ortaya çıkacağını görmemiz lazım. Dolayısıyla programın felsefesi, Türkiye'nin olumlu bir döngüye gireceği yönündedir. Onun için biz bir geçiş dönemi öngördük. Şu anda o geçiş dönemindeyiz. Şu ana kadar da bizim öngördüğümüz çerçevede gidiyor. Aslında çok büyük bir sürpriz yok. Her dönemin koşulları farklı olabilir. Ama biz Türkiye'nin 2024'ün ikinci yarısından itibaren bu olumlu döngüyü çok güçlü bir şekilde yakalayabileceğine inanıyoruz. Küresel koşulların da buna elverişli olacağına inanıyoruz. Öncelikle şunu söyleyeyim, bizim hiçbir zaman bir kur hedefimiz olmaz. Yani ne programda ne başka türlü kur hedefimiz yok. Ama işin doğası bir tahmin olması gerekiyor. Siz tabii bu ortalama kurlardan kurun yıl boyunca lineer seyredeceğini varsayıyorsanız, yanlış varsayıyorsunuz. O zaman tahlilleriniz de yanlış olabilir. Burada esas itibarıyla biz bir hedefe sahip değiliz. Dolayısıyla kur rejiminde herhangi bir değişiklik yok"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç