Mehmet Şimşek Açıkladı: KDV Artışı Yapılmadı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek Açıkladı: KDV Artışı Yapılmadı!

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, gıdadaki KDV istismarını önlemeye yönelik Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemenin, işletmelerin vatandaştan aldığı KDV'nin doğru belgelendirilmesi için yapıldığını açıkladı. İşte haberin detayları...

Ekonomi 27 Nisan 2024 0
Mehmet Şimşek Açıkladı: KDV Artışı Yapılmadı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir tebliğ ile lokanta ve kafelerdeki KDV oranlarına yönelik önemli bir düzenlemeye imza attı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet, bazı işletmelerin yeme içme hizmeti yerine gıda ürünü satışı yapmış gibi göstererek düşük KDV oranları uyguladığını tespit ettiklerini, yapılan düzenlemenin bunun önüne geçmek için olduğunu açıkladı.

Şimşek, yapılan düzenlemeyle lokanta, kafe ve pastanelerde satılan yiyecek ve içeceklerde KDV oranlarının artırıldığı yönündeki iddialara ilişkin konuştu. Şimşek, "KDV artışı yapılmadı, mevcut oranlar korunuyor ancak yanlış uygulamaların önüne geçilecek" şeklinde konuştu. Bakanlık, işletmelerin vatandaşlardan aldıkları KDV'yi doğru şekilde belgelendirmeleri gerektiğini vurguladı.

YENİ KDV DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?

Yeni düzenlemeye göre, lokanta ve benzeri işletmeler sunulan hizmet veya satılan ürünler için KDV'yi yüzde 10 olarak hesaplayacak. Alkollü içeceklerde ise KDV oranı yüzde 20 olacak. Ayrıca, telefon veya internet üzerinden yapılan siparişler de dahil olmak üzere tüm satışlar bu oranlar çerçevesinde değerlendirilecek.

UYGULAMANIN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ

Tebliğ, mayıs ayı başında yürürlüğe girecek. Bakan Şimşek, bu düzenlemenin, vatandaşların mağdur edilmesini önlemek ve devletin vergi gelirlerinin korunmasını sağlamak amacı taşıdığını belirtti. Aynı zamanda, şeffaflık ve adaletin sağlanması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç