Mehmet Şimşek açıkladı: Enflasyon tek haneye inecek

Mehmet Şimşek açıkladı: Enflasyon tek haneye inecek

OVP'nin kararlı şekilde takip edileceğini söyleyen Bakan Şimşek, OVP sonunda enflasyonun tek haneye ineceğini söyledi.

Ekonomi 12 Kasım 2023 0
Mehmet Şimşek açıkladı: Enflasyon tek haneye inecek

Mehmet Şimşek, enflasyon tek haneye inecek dedi.

Uluslararası İşbirliği Platformu ile Körfez Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK)-Türkiye Ekonomik Forumu 2023" bugün İstanbul'da düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Bakan Mehmet Şimşek katıldı.

Etkinlik açılışında Türkiye KİK işbirliği alanları, Türkiye ekonomisinin görünümü ve Türkiye'deki yatırım fırsatları ile ilgili sunum yapan Bakan Şimşek, Türkiye ekonomisine güvenin sağlandığını ve yatırımcıların geleceğini söyledi.

Açıklamasında 3 sene sonra enflasyonun tek haneye ineceğini söyleyen Bakan Şimşek, Türkiye'ye yatırım fırsatlarına dikkatleri çekti. Türkiye kreid risk priminin 400 baz puanın altına gerilediğini söyleyen Bakan Şimşek, "Orta Vadeli Program (OVP), makrofinansal istikrarı sağlamak için hazırlandı ve son birkaç ayda çok ciddi ilerleme kaydettik. Güçlü bir makroekonomik politika çerçevemiz ve yapısal reform gündemimiz var. Uyguladığımız sağlıklı politikalara cevaben Türkiye'ye yatırımcı güveninin geri gelmeye başladığını görüyoruz. Türkiye'nin kredi risk primi (CDS), mayıs ayındaki 700 baz puan seviyelerinden 400 baz puanın altına indi. Türkiye'nin risk primi neredeyse yarıya inmiş durumda yani yatırımcı güveni geri geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak. Reformlarımızı kararlı bir şekilde uyguladıkça ülkemize daha fazla yatırımcıyı çekecek ve böylece kalıcı makrofinansal istikrara ulaşacağız. Birincil önceliğimiz, fiyat istikrarını sağlayıp enflasyonu tek haneli rakamlara indirgemek" dedi.

ENFLASYON 2026'DA TEK HANEYE İNECEK

Enflasyonla mücadeleye de değinen Bakan Şimşek, son dönemlerde atılan adımlara değindi ve "Geçiş sürecinin ardından 2024 yılı ortasından itibaren dezenflasyon süreci başlayacak ve 2026 yılında enflasyonu tek haneye indireceğiz. Türkiye, geçmişten bu yana uyguladığı disiplinli maliye politikaları ile bütçe açığını ve kamu borç stokunu azaltmada önemli bir başarı sağlamıştır" dedi.

Orta Vadeli Planın uygulamaya konulduğunu ve plan ile dönem sonunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 3'ün altına gerilemesinin hedeflendiğini söyleyen Bakan, deprem felaketinin etkisini hafifletmek için alınan önlemlein bütçede geçiic yükselişe neden olduğunu söyledi ve "Depreme yönelik yapılan harcamalar hariç tutularak bütçe giderlerinde tasarruf ve önceliklendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu sayede Orta Vadeli Program dönemi sonunda bütçe açığının milli gelire oranının, Maastricht Kriteri olan yüzde 3'ün altına gerilemesi hedeflenmektedir" dedi.

Ekonomide yeniden dengeleme hakkında açıklama yapan Bakan Şimşek, "Ekonomide yeniden dengelenmeye yönelik atılan adımlar, altın ithalatındaki normalleşme ile doğal gaz ve ham petrol üretimi faaliyetleri sonucunda cari işlemler açığında gerileme beklenmektedir. Güçlü turizm gelirlerinin devamı bu sürece katkı sağlayacaktır. 2023 yılında yüzde 4 seviyesine gerilemesi beklenen cari işlemler açığının milli gelire oranının program dönemi sonunda yüzde 2,3 olması hedeflenmektedir. Ülkemize yönelik artan güvenle birlikte, dış finansman imkanlarındaki iyileşmenin yansımasını güçlenen rezervlerde görüyoruz. Küresel zorlukların arttığı son dönemde ülkemizin şoklara karşı dayanıklılığını artırmak için yapısal reformların hayata geçirilmesi önem arz etmektedir" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;