Mehmet Şimşek Açıkladı: Deprem Sigortası Yerine Yeni Sigorta Geliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek Açıkladı: Deprem Sigortası Yerine Yeni Sigorta Geliyor!

Deprem sigortasının kapsamını yeterli bulmayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni bir sigorta uygulamasının hayata geçmesi için hazırlık içinde olduklarını söyledi. İşte detaylar...

Ekonomi 24 Mart 2024 0
Mehmet Şimşek Açıkladı: Deprem Sigortası Yerine Yeni Sigorta Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bu yıl içerisinde, 2024'ün üçüncü ve dördüncü çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı çok dar. Sadece binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün diğer riskleri de kapsamış olacak" dedi.

ZORUNLU AFET SİGORTASI NEDİR?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması Ödül Töreni'nde konuşan Bakan Şimşek, şunları söyledi:

"2023 itibarıyla zorunlu deprem sigortası poliçe sayısı yaklaşık 11,7 milyon. Teminat tutarı ise yaklaşık 3,7 trilyon liraya ulaşmış durumda. Adı da zorunlu sigorta ama sigortalık durumu hala düşük. Bu zorunlu sigorta önemli bir temel taşı, bunun üzerine ilave adımlar atmamız gerekiyor.

ZORUNLU AFET SİGORTASI NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

İklim krizi bir realiteyse bizim ona bir hazırlık yapmamız lazım. Yeşil dönüşüm de hazırlığın bir parçası. Bu yıl içerisinde, 2024'ün üçüncü ve dördüncü çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı çok dar. Sadece binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün diğer riskleri de kapsamış olacak.

2000 yılında iyi bir reform yapılmış, zorunlu deprem sigortası getirilmiş, şimdi biz bir adım daha öteye geçip iklim değişikliğini de dikkate almamız lazım. Doğal afetlerin sıklığını artırma riskine karşı tedbir olarak, şimdi 'zorunlu afet sigortası yapacağız' diyoruz. 12. Kalkınma Planı'mızda bu düzenleme de yer alıyor. Ev eşyası dahil diğer bütün boyutlarıyla riskleri kapsamış olacak. Böylece ülkemizin sigortacılık oranı artmış olacak."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç