Mehmet Aydın'dan Yeni İtiraf:1.5 Milyar Topladım Bitcoin'e Yatırıp 10'a Katladım
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Aydın'dan Yeni İtiraf:1.5 Milyar Topladım Bitcoin'e Yatırıp 10'a Katladım

Çiftlik Bank'ın bir numaralı sanığı Mehmet Aydın'ın ifadesinden yeni detaylar ortaya çıktı.Bitcoin yatırımı yapan Aydın parasının 10 kat arttığını söyleyerek borç miktarını kat kat karşılayabileciğini dile getirdi.

Ekonomi 12 Tem 2021 11:44 0
Mehmet Aydın'dan Yeni İtiraf:1.5 Milyar Topladım Bitcoin'e Yatırıp 10'a Katladım

Brezilya'da teslim olduktan sonra Türkiye'ye getirilen Çiftlik Bank'ın bir numaralı sanığı 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın emniyetteki ifadesinden yeni ayrıntılar ortaya çıktı.Aydın, Çiftlik Bank’tan raporlarda yazıldığı gibi 1 milyar 139 milyon lira değil 1.5 milyar lira topladığını söyledi.Bitcoin yatırımı yapan Aydın parasının 10 kat arttığını söyleyerek borç miktarını kat kat karşılayabileciğini dile getirdi.


Teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen ve tutuklanarak cezaevine gönderilen 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ifadesinde Çiftlik Bank mağdurlarından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporlarında belirtilen miktardan çok daha fazlasını topladığını anlattı.


Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, Aydın yatırım yaptığı Bitcoin’den kazandığı paranın da SPK raporlarında Çiftlik Bank’ın toplam kar döngüsü olarak geçen 2 milyar 971 milyon liranın 'kat kat' üstünde olduğunu söyledi.


Aydın, 'Tespiti yapılan 322 milyon 642 bin liralık para açığı nereden kaynaklanıyor, bu paraya ne oldu?' sorusuna şu şekilde yanıtladı;


"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı hesaplamalar yanlıştır. Hatırladığım kadarıyla yatırım yapan Çiftlik Bank oyunu üyelerinden 1 milyar 500 milyon liraya yakın para toplandı ve 850 milyon yakın para üyelere oyun kazancı dağıtıldı." diye konuştu.


Hakkında yakalama kararı çıkartılınca kalan iadeleri yapamadığını belirten Aydın, "Ayrıca tespiti yapılan 322 milyon 642 bin liralık mahiyeti belli olmayan para iddiasıyla ilgili ben bu parayı diğer yurtdışı şirketlerinin kurulumunda Bitcoin cihazlarının alımı ve tesislerinin kurulumunda kullandım. Bu para güncel miktar değildir. Bu paradan daha fazlasını kullandım” dedi.


Aydın ifadesinde, “Çiftlik Bank oyununun net bir kazanç vaadi bulunmamaktadır. Sözleşmemizde sistem kapatıldıktan sonra kazançtan elde edilen gelirin ödenmeyeceğine, sadece anaparanın ödeneceğine dair bir husus bulunmaktadır. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevlileri ülkemizde ve Paraguay’da kurmuş olduğum Bitcoin üretim tesislerini kayda almamıştır" dedi.


Tosuncuk, ifadesinin devamında, "Hatta o dönemde Çiftlik Bank organizasyonu içerisinde kurulan Akhisar çiftliğinde bulunan Bitcoin üretim tesisine davet ettiğim halde gelmemişlerdir. Ayrıca yatırım yaptığım Bitcoin tarihten bu güne 10 kat daha değer kazanmıştır. Bu da raporda iddia edilen 2 milyar 971 milyon 905 bin liralık ödemeyi kat ve kat karşılamaktadır. Ancak üyelere kesinlikle sistem üzerinden bu miktarda kar vaadinde bulunmadım." ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç