Meclisin bayram sonrası gündemi belli oldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Meclisin bayram sonrası gündemi belli oldu

TBMM'nin seçim sonrası gündemi belli oldu. İşte Meclis Genel Kurulu'na ilk olarak gelecek düzenlemeler.

Haberler 7 Nisan 2024 1
Meclisin bayram sonrası gündemi belli oldu

Seçim öncesi kapanan ve 1 ay kapalı kalan meclis, şimdi de 9 günlük bayram tatiline girdi. Ramazan sonrası meclis gündemi açıklandı. Gündem oldukça yoğun.

Yerel seçimler geçen hafta bitti ve belediyelerde devir teslim törenleri yapıldı. Seçimlerin tamamlanmasından sonra meclis yeniden toplandı ancak şimdi de 9 günlük bayram tatili başladı. Bayramda kapalı olacak meclis, bayramdan sonra yeniden açılacak ve yaz tatiline kadar yoğun bir şekilde çalışmalar yapacak.

Meclise gelecek ilk düzenleme, seçim tatili öncesi komisyondan geçen enerji ve turist rehberliği alanlarında düzenlemeler içeren iki kanun teklifi olacak. Vergi istisnaları ve indirim oranları masaya gelecek.

Kirada yüzde 25 zam sınırı Temmuz ayında bitiyor. Bunun tekrar uzatılıp uzatılmayacağı konusu da meclis gündemine gelecek.

Bayram sonrası meclise gelecek bir diğer düzenleme ise kripto para düzenlemesi olacak. Kripto varlıklara ilişkin kanun teklifinin Nisan ayı içerisinde meclise gelmesi bekleniyor. Gelecek düzenleme ile kripto para piyasasının yasal zemine oturtulacağı bildirilirken yeni tasarı ile bu konudaki mağduriyetlerin de önüne geçilmesi planlanıyor.

Düzenleme ile kripto varlıkların ihracı ve dağıtımı ile alım satımımı yapanların uyacakları kurallar belirlenecek. Kript ovarlıkların belirli bir şifreleme ve algoritma üzerinden tanımlanacağı ve şifrelerinin kime ait olduğu net şekilde belirlenecek.

VERGİ DÜZENLEMESİ

Meclise gelecek bir diğer düzenleme ise vergi istisnaları ve indirim oranları olacak. Bazı vergilere düzenleme içeren kanun teklifinin Mayıs ayında gelmesi bekleniyor.

KİRALARA DÜZENLEME: KİRA SÖZLEŞMESİ ARTIK E DEVLET'TE OLACAK

Ev sahibi ile kiracılar arasında yapılacak kira sözleşmelerinin e devlet kapısı üzerinden yapılması, bu yolla vergi kaybının nüne geçilmesi planlanırken kirada yüzde 25 sınırı da bu yasa ile yeniden görüşülecek.

Düzenlemenin Mayıs ya da en geç Haziran ayında meclise gelmesi bekleniyor.

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK?

TBMM Genel Kurulu'nda son oturumda açıklama yapan meclis başkanı, "Başkanlık Divanı teşekkül etmediğinden çalışmalarımıza başlayamıyoruz. Bu nedenle, denetim konularını ve kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek için 16 Nisan 2024 Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere birleşimi kapatıyorum" demiş ve 16 Nisan'da genel kurulun toplanacağını bildirmişti.

Meclis gündemi için Finans7'yi takipte kalın
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Ay Önce
Kit taşeron kadro sözlerinin verilmesi