MEB'den Ücretsiz Yaz Okulu Kararı! 1 Temmuz'da Başlıyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

MEB'den Ücretsiz Yaz Okulu Kararı! 1 Temmuz'da Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yaz ikinci sınıftan itibaren tüm sınıflara ücretsiz yaz okulu başlatacağını açıkladı! İşte haberin detayları...

Eğitim 12 Haz 2024 0
MEB'den Ücretsiz Yaz Okulu Kararı! 1 Temmuz'da Başlıyor!

MEB, bu yaz 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için ücretsiz yaz okulları açacağını duyurdu. Yaz okulları, spor, görsel sanatlar, müzik ve bilişim olmak üzere 4 farklı alanda eğitim verecek. Yaz okulları 1 Temmuz'da başlayacak ve 29 Ağustos'a kadar devam edecek. Kurslar, haftada 5 gün, 2 saatlik dersler halinde gerçekleştirilecek. Başvurular 3-12 Haziran tarihleri arasında.

Milyonlarca öğrencinin karne heyecanıyla geri sayıma başladığı şu günlerde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaz tatilini verimli geçirmek isteyen öğrencileri ve velileri sevindirecek bir haber verdi. MEB, 1 Temmuz'dan itibaren ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için "spor", "görsel sanatlar", "müzik" ve "bilişim" olmak üzere 4 alanda ücretsiz yaz okulları açacak.

AKADEMİK DERSLER İÇİN KURS DA VAR

Yaz okullarının yanında ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verilecek.

KURS ÜCRETİ ALINMAYACAK

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen eğitim merkezlerinde açılacak. Kurslara devam eden öğrenci ve kursiyerden kurs ücreti alınmayacak.

KURSLAR NEREDE VERİLECEK?

Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

Kurslar, 1 Temmuz'da başlatılıp 29 Ağustos'ta tamamlanacak. 2 Eylül itibarıyla eğitim-öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

Yaz döneminde ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için de ayrıca akademik derslere yönelik destekleme yetiştirme kursları verilecek. Yaz döneminde bir dersten haftada 6 saat destekleme ve yetiştirme kursu açılabilecek.

HAFTADA 5 GÜN OLACAK

Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün planlanacak.

Bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılamayacak. Kursların süresi, 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olmayacak.

YAZ OKULLARINDA ÖĞRENCİLERE FARKLI SEÇENEKLER SUNULACAK

Yaz okulu kapsamında, 2. sınıftan itibaren tüm sınıf kademelerinde öğrenim gören öğrenciler, en fazla 2 alanda ders seçebilecek.

Bu kapsamda, yaz okullarında ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki kurslar, sınıflar düzeyinde oluşturulan gruplar şeklinde açılacak.

Yaz okulu kursları "spor", "görsel sanatlar", "müzik" ve "bilişim" olmak üzere 4 dalda seçilebilecek.

Yaz okulları kapsamında "spor" alanını seçecek öğrencilere, atletizm, basketbol, okçuluk, futbol, yüzme, voleybol, hentbol, masa tenisi, halk oyunları, satranç tercihleri sunulacak.

"Görsel sanatlar" alanında ise resim, ebru sanatı, sanat ve tasarım, hat sanatı ve fotoğrafçılık seçilebilecek.

"Müzik" alanında gitar, keman, piyano/org, bağlama/saz, ud/kanun, Türk halk müziği, Türk sanat müziği, melodika alternatifleri olacak.

"Bilişim" seçecek öğrenciler için ise yazılım, robotik kodlama, ofis programları, arduino programlama, bilgisayarda döküman hazırlama ve bilgisayara giriş dersleri olacak.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç