MEB nakil duyurusu yayınladı: Deprem olan illerdeki öğrenciler başka illerdeki okullara alınacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

MEB nakil duyurusu yayınladı: Deprem olan illerdeki öğrenciler başka illerdeki okullara alınacak

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında öğrenci nakli yapılacağını söyledi.

Eğitim 8 Şubat 2023 20:47 0
MEB nakil duyurusu yayınladı: Deprem olan illerdeki öğrenciler başka illerdeki okullara alınacak

Son dakika: 10 ildeki öğrenciler başka illerdeki okullara nakledilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Özer sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı son dakika açıklamasında depremin vurduğu illerdeki öğrencilerin eğitim öğretimlerine devam etmesi için diğer illere nakledileceğini söyledi. Bakan Özer yaptığı paylaşımda, "Depremden etkilenen 10 ilimizdeki okullarda eğitim görmekte olan öğrencilerimizin istediği illerdeki okullara nakillerini yapacağız" ifadelerini kullandı ve sözlerini şu şekilde tamamladı: "Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin bu zorlu süreçte her zaman yanlarında olmayı sürdüreceğiz"

NASIL OLACAK?

Peki bu durum nasıl olacak? Bakan Özer bu konuda detayları henüz açıklamadı. Önümzüdeki günlede Milli Eğtim Bakanlığı'ndan ve okul yönetimlerinden konu ile ilgili açıklamaların gelmesi bekleniyor. Finans7.com olarak beklentimize göre öğrencilerin , yakını olan şehre nakil isteyebileceği ve eğitimlerine orada devam etmesi bekleniyor.

OKULLARLA İLGİLİ ALINAN DİĞER KARARLAR

Bu kapsamda, afet bölgesindeki illerde okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin nakilleri, istemeleri halinde yerleşim yeri adres bilgilerine bakılmaksızın Türkiye genelindeki okullara "Doğal Afet Nedeniyle Nakil" seçeneği kapsamında il/ilçe milli eğitim müdürlükleri koordinasyonuyla okul müdürlükleri tarafından e-Okul sistemi üzerinden yapılacak.

Afet bölgesindeki illerde ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin Türkiye genelinde eğitime erişimlerinin üst seviyede sağlanabilmesi adına, istemeleri halinde Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu" başlıklı 23. maddesinin 6. fıkrası hükümlerine göre, Türkiye genelindeki okullara il/ilçe nakil komisyonlarınca herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeden yerleştirilmeleri sağlanacak.

Yine afet bölgesindeki illerde Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin
"Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması" başlıklı 58. maddesine göre, ikinci dönemin ilk iki haftası içinde yapılması gereken sorumluluk sınavları eğitim ve öğretim başladıktan sonra valiliklerce aynı usul ve esaslara göre planlanarak yapılacak.

Alınan kararlar çerçevesinde ayrıca, söz konusu illerde 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet göstermekte olan diğer özel öğretim kurumlarının sınavları, 13 Şubat 2023 tarihine kadar ertelendi.

Diğer yandan, 7-12 Şubat 2023 tarihlerinde yapılacak olan Motorlu taşıtlar sürücü kursu (MTSK) e-Sınav oturumları, Türkiye genelinde ileri bir tarihe, bilim ve sanat merkezleri (BILSEM) sınavları Türkiye genelinde 13 Şubat 2023 tarihine, afet bölgesindeki illerde ileri bir tarihe ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yapılan kalfalık ve ustalık sınavları da ileri bir tarihe ertelendi.

Bu süreçte, tüm illerdeki rehberlik ve araştırma merkezleri faaliyetleri ile depremden etkilenen öğrenciler ve ailelerine yönelik psikososyal destek çalışmalarına devam edilecek.

Türkiye genelindeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının özellikle deprem bölgesinde yer alan ve valiliklerce kullanılması uygun görülen okul ve eklentilerinin vatandaşların barınma ve yemek ihtiyaçlarının karşılanması için açık tutulması yönünde gerekli önlemler sürdürülecek.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç