MEB Destek Hizmetleri, KPSS'siz kura ile işçi alımı yapacak: Başvuru iŞKUR'da başladı 2024
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

MEB Destek Hizmetleri, KPSS'siz kura ile işçi alımı yapacak: Başvuru iŞKUR'da başladı 2024

Milli Eğitim Bakanlığı destek hizmetleri bünyesine işçi alımı yapacağını duyurdu. İlanın başvurusuna dair bilgiler yazımızda.

MEB Destek Hizmetleri, KPSS'siz kura ile işçi alımı yapacak: Başvuru iŞKUR'da başladı 2024

Son dakika: MEB personel alımı yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son dakika duyurularında, MEB bünyesinde çalıştırmak üzere işçi alımı yapılacağına yer verildi.

KPSS puan şartı aranmadan en az ortaöğretim mezunu adaylar arasından yapılacak personel ve işçi alımında kura ile atama olacağı bildirilirken personel alımı başvurusunun bugün başladığı, 5 gün başvuruların alınmaya devam edileceği bildirildi.

KADROLAR BELLİ OLDU

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) resmi internet sayfası üzerinden yapılan açıklamada işe alınacak personellerin istihdam edileceği kadrolara şu şekilde yer verildi:

Matbaa işçisi

Elektrik elektronik teknisyeni

Makine teknisyeni

Özel güvenlik görevlisi

Temizlik görevlisi

Mobilya montejcısı

İŞÇİ ALIMI DUYURUSU

İşçi alımı duyurusuna şu şekilde yer verildi:

1) İlan şartlarını taşıyan adaylar; ilanın yayınlandığı tarihten itibaren 5 gün içinde esube.iskur.gov.tr internet adresinden "İş Arayan" linki üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak başvuru yapabilir. Ayrıca hizmet noktalarından ve Alo 170 hattı üzerinden de başvurular yapılabilir. Son başvuru tarihi tatil gününe rastladığında başvurular takip eden ilk iş günü sonuna kadar uzatılır.

2) Başvuru başlangıç tarihleri aynı olan, aynı kamu kurum ve kuruluşunun ilanlarından sadece birine başvuru kabul edilir.

3) İlana başvuru yapacak öncelikli adaylar, başvuru yapacakları listeyi (öncelikli liste veya genel liste) başvuru esnasında işaretleyerek seçer. Başvuru süresi bittikten sonra liste değişikliği talepleri kabul edilmez.

4) Başvuru yapan iş arayanların öncelikliler de dâhil olmak üzere tamamı kura çekimi için ilan sahibi kamu kurum ve kuruluşuna gönderilir. Kamu kurum ve kuruluşu tarafından düzenlenen noter kurası ile genel listeden ve öncelikli listeden açık iş sayısının dörder katı kadar aday sınav yapılmak üzere belirlenir.

5) İşe alınacak işçilerin sadece noter kurasıyla belirleneceği kuraya tabi ilanlarda, öncelikliler de dâhil olmak üzere tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve ihtiyaç duyulacak sayıda yedek aday doğrudan kura sonucu belirlenebilir.

6) Listelere giren adaylar, ilan şartlarına ilişkin olarak; eğitim durumu, tecrübe, öncelik durumu, mesleki belge, yabancı dil şartı vb. belgelerini ilanı veren kamu kurum ve kuruluşuna ibraz eder. Belge teslim tarihi ve yeri, ilanda ya da kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde adaylara duyurulur. Durumlarını belgeleyemeyenler veya yanlış beyanda bulunanlar listelerden çıkarılır. Listeden çıkarılan kişilerin yerine kamu kurum ve kuruluşunun tercihine göre sıralamada yer alan diğer kişiler dâhil edilebilir. Belge teslimi ve kontrolü işçi alımını yapacak kamu kurum ve kuruluşunun tercihine göre kura çekiminden önce veya sonra yapılabilir.

7) Sınav günü, saati, yeri ve sınava katılmaya hak kazanan adaylar, işçi alımını yapacak kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde duyurulacaktır. Bu duyuru, tebliğ mahiyetinde kabul edilecek, adayların adresine posta yolu ile ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

8) Öncelik hakkına sahip olanlardan, başvuruda bulunduğu ilana işverence davet edildiği hâlde mücbir sebepler dışında icabet etmeyen, sınava katılmayan, işi reddeden veya kamuda sürekli işçi statüsünde işe yerleşenlerin öncelik hakkı ortadan kalkar.

9) Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) kayıtlı olan yerleşim yeri adresi dikkate alınır. İlçe, il veya bölge düzeyinde yayımlanan işçi taleplerinin başvuru süresi içerisinde yerleşim yeri adresini talebin karşılanacağı yere taşıyan adayların başvurusu kabul edilmez. Adres değişikliklerinde adayların e-Devlet üzerinden veya Nüfus Müdürlüklerinden alacakları Tarihçeli Yerleşim Yeri Bilgileri Raporunda kayıtlı olan taşınma tarihi esas alınır. İkametini talebin karşılanacağı yer içerisinde değiştiren adayların Tarihçeli Yerleşim Yeri Bilgileri Raporunu İŞKUR birimlerine ibraz etmeleri halinde ilgili ilana başvuruları yapılır.

10) Gerçeğe aykırı belge verenlerin ya da beyanda bulunanların başvurusunun geçersiz hale getirilmesi ve işe alınma işleminin iptaline ilişkin İŞKUR ile ilanı veren kamu kurum ve kuruluşlarının yasal işlem yapma hakları saklıdır.

15-19 Nisan 2024 tarihleri arasında belge teslimi, 22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında belge kontrolü ve 29 Nisan 2024 tarihinde ise noter kura çekimi yapılacağı ve işçi alımı esnasında Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilecek olan duyuruların ise "dhgm.meb.gov.tr" adresinden yayınlanacağı planlanmaktadır.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

İŞKUR kamu ilanları kısmından yayınlanan duyuruya başvuru yapacak adayların aşağıdaki videoda belirtilen adımları takip ederek başvurusunu yapması gerekmektedir:

Kadın erkek diğer adaylar bu sayfada. Tanışmak ve bilgi alış verişi için > TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç