Mart Ayında 10 Bin Esnaf İflas Etti

Mart Ayında 10 Bin Esnaf İflas Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba bir son dakika açıklamasında bulundu ve Mart ayında kepenk kapatan esnaf sayısını duyurdu.

Emlak 17.4.2022 22:38 0
Mart Ayında 10 Bin Esnaf İflas Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'dan kepenk kapatan esnaf ile ilgili son dakika açıklaması.


Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar ile ilgili bir yazılı açıklama yapan Ağbaba, geçen ay 10 binden fazla esnafın iş yapamadığı için, zarar ettiği için kepenk kapattığını söyledi.


2022 yılının ilk üç ayında iflas eden toplam esnaf sayısının 30 bine yaklaştığını söyleyen Ağbaba, net sayısının 29 bin 360 olduğunu ifade etti. Bir önceki aya göre iflas eden esnaf sayısının yüzde 14 oranında arttığını söyleyen Ağbaba, Şubat ayında 8 bin 987 esnafın kepenk kapattığını söyledi. Mart ayında ise 10 binden fazla esnafın kepenk kapattığı açıklandı. Girdi maliyetlerinin artması ile birlikte esnafların gittikçe zor duruma düştüğünü, faturaların çok arttığını , her geçen gün daha fazla esnafın iflas etiğini söyleyen Ağbaba, elektrik faturalarına yapılan düzenlemenin hiçbir esnafa çare ve faydasının olmadığını söyledi.


SON 4 YILIN EN YÜKSEĞİ

Esnaf ve Sicili Gazetesi tarafından açıklanan verileri paylaşan Ağbaba, "2022 Mart ayında yaşanan toplam iflas sayısı, son 4 yılın en yüksek mart ayı iflası olarak kayıtlara geçti. 2018 yılı mart ayında toplam iflas sayısı 9 bin 599 iken yine Mart 2021 de toplam iflas sayısı 9 bin 310 olarak kayıtlara geçmişti. Geçtiğimiz ay 10 bin 226 esnafın kepenk kapatması, son 4 yılın en yüksek mart ayı iflası olarak dikkat çekti. " ifadelerini kullandı ve son bu yılın ilk çeyreğinin ve son 15 ayda iflas eden esnaf sayısının eklenmesi ile birlikte iflas eden esnaf sayısının 131 bin 110'a çıktığını söyledi.


İKTİDAR NE YAPIYOR?

Salgın sürecinde esnafa az destek verildiğini, en az destek veren ülke olduğumuzu söyleyen Ağbaba, verilen kira desteğinin 150'sinin kazanç olarak değerlendirildiğini ve geri istendiğini söyleyerek, "Zaten artan maliyetler ve yüksek faturalar nedeniyle iflas bayrağını çekmiş olan esnafımıza iktidar sadece sabır dilemekte, esnafımızın ekmek teknelerini kaybetmesini iktidar sadece izlemektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, acilen esnafımıza yönelik üç acil önlemin alınması gerektiğini vurguluyoruz. Salgın süresince kapalı olan, işleri azalan esnafımızın Mart 2020-Haziran 2021 arasında ödenmiş faturaları geri iade edilmelidir. Salgın sürecinde esnafımıza verilen kredilerin faizleri silinmelidir. Artık aylık kira bedellerini geçen elektrik faturaları karşısında sadece esnafımıza özel elektrik fatura tarifeleri uygulanmalıdır.” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)

Seç