Mahmut Özer Açıkladı: Kariyer Sınavı ile Öğretmen Maaşına 5 Bin TL'ye Kadar Zam

Mahmut Özer Açıkladı: Kariyer Sınavı ile Öğretmen Maaşına 5 Bin TL'ye Kadar Zam

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamada kariyer sınavı ile öğretmen maaşlarına 5 bin lira zam geleceğini söyledi.

Çalışma Hayatı 12 Eylül 2022 22:26 0
Mahmut Özer Açıkladı: Kariyer Sınavı ile Öğretmen Maaşına 5 Bin TL'ye Kadar Zam

Kariyer sınavı ile öğretmen maaşına 5 bin lira zam gelecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir açıklama yaptı ve öğretmenlik kariyer sınavı ile uzman öğretmen, başöğretmen olan öğretmenlerin maaşında olacak iyileştirmeye değindi.

Öğretmen alımının tek yolıunun KPSS olduğunu söyleyen Bakan , "Bununla ilgili sosyal medyadaki iddialar gerçek dışı. Biz öğretmenlerimizi sürekli desteklemek için çalışma yaptık. Bu, ilk defa sisteme alınan bir uygulama değil. Biz eğitim sisteminin içine yeni bir unvan sistemi getirmiyoruz. Eğitimini tamamlayan ve sınavını başarıyla geçirenler uzman öğretmen olsunlar istiyoruz. Şu an şartları sağlayan öğretmenlerin yüzde 95'i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu. 614 bin öğretmen, eğitimini tamamladı ve sınava girecek. Hangi alana başvurduysa o alana geçecek, kota yok. Bir eğitim sistemi, öğretmeni kadar güçlüdür, o yüzden biz öğretmenlerimizi sürekli desteklemek ve  onların mesleki gelişimine yatırım yapmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında öğretmenlik meslek kanununa değinen Bakan Özer, şunları söyledi:

"Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinde biz bir iyileştirme yaptık. Önceki uygulamada kota vardı. "Belli sayıda uzman öğretmen, belli sayıda başöğretmen olabilir." şeklinde... Biz istedik ki eğitimini tamamlayan ve sınavda başarılı olan tüm öğretmenlerimiz uzman öğretmen olabilsin, başöğretmen olabilsin. Şu anda bizim Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı'na başvuran öğretmen sayımız, yaklaşık 614 bin.  Şartları sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95'i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu. Yaklaşık 544 bin eğitimcimiz uzman, 70 bin öğretmen de başöğretmenliğe başvurdu. 614 bin öğretmenimizin şu an itibarıyla yüzde 98.5'i de eğitimlerini tamamladı. Sınavı geçen herkes uzman öğretmenliğe başvurduysa uzman öğretmenliğe, başöğretmenliğe başvurmuşsa başöğretmenliğe geçiş yapacak. Yüksek lisans ve doktora yapanlar sınavdan muaf. Bir eğitim sistemi, öğretmeni kadar güçlüdür, toplum da öğretmeni kadar güçlüdür. Bizim tüm projelerimizde olmazsa olmaz olan şey, öğretmendir. Biz öğretmenlerimizi sürekli desteklemek istiyoruz. 2020 yılında öğretmen başına düşen eğitim, 44 saatti. Biz dedik ki okul temelli mesleki gelişim programına geçelim.  Okulu merkeze alıyoruz biz. Bunun için 2021 yılında mesleki gelişimi ile ilgili kullanılan bütçe yaklaşık 10 milyon lira. 2022 yılındaki bütçe 292 milyon lira. Bunun yalnızca 210 milyonunu okullara tahsis ettik ve okulların bütçelerinde hazır olarak bekliyor." dedi.

MAAŞ ZAMMI

Bakan Özer sözlerinin devamında uzman öğretmen ve başöğretmen olan öğretmenlerin maaşına gelecek zammı değerlendirdi ve "Kariyer sistemi ile öğretmenlerin maaşında çok ciddi artış olacak. Başöğretmenlikte yaklaşık 4.500-5.000 lira fark olacak, 3.000 lira civarında uzman öğretmenlikte artış olacak. " dedi.

Yorumlar (0)

Seç