Mahfi Eğilmez, doların 25 TL olacağı tek ihtimali açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mahfi Eğilmez, doların 25 TL olacağı tek ihtimali açıkladı

Mahfi Eğilmez yaptığı son dakika açıklamasında doların tek ihtimalde 25 TL'ye düşeceğini söyledi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Döviz 29 Nisan 2024 22:12 1
Mahfi Eğilmez, doların 25 TL olacağı tek ihtimali açıkladı

Mahfi Eğilmez: Dolar sadece bu ihtimalde 25 TL'ye düşer.

Ünlü İktisatçı Mahfi Eğilmez bir son dakika açıklamasında bulundu. Katıldığı bir programda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğilmez, TCMB'nin aldığı son faiz kararılarına ilişkin yorum ile beklentilerini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın sadece faiz artırmasının enflasyonu tek başına düşürmeye yetmeyeceğini söyleyen Eğilmez, bu konular için yapısal reformlara  ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Yanlış faiz ekonomiyi batırabilir. Doğru belirlenirse de ekonomiyi kurtarmaz. Yanına mutlaka bir şeyler koymak lazım" diyerek açıklamasını sürdüren Eğilmez, kur baskısı ve yapılan döviz satışı için şu ifadeleri kullandı:

"Kuru tutuyoruz şimdi mesela. Kura baskı uyguluyor, ne yapıyor satıyor. Döviz satıyor, şimdilerde alıyor. Tersine döndü ama tekrar satacak. Kuru 32’lerde, 33’lerde tutmaya çalışıyor. Niye tutmaya çalışıyor? GSMH yüksek görünsün diye…"

ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Mahfi Eğilmez yaptığı açıklamada enflasyonun yüzde 50-55'ten aşağı düşmeyeceğini, IMF'nin yüzde 45 enflasyon tahmininin oldukça iyimser olduğunu söyledi. Eğilmez 52 civarında bir enflasyon beklediğini söyledi.

DOLAR SADECE BU İHTİMALDE 25 TL'YE DÜŞER

Faiz artırımı ile dolar kuru arasındaki ilişkiye de değinen Eğilmez, faiz artırımının devam etmesi durumunda doların 25 TL'ye düşeceğini söyleyerek, "Faizi bugün 50'deyiz, 80'e çıkar kur büyük ihtimalle 25'e düşer" ifadelerini kullandı.

DOLAR NE KADAR?

Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre dolar 32.52 TL seviyesinde işlem görüyor.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 31 Gün Önce
Ekonomist değilim ama şunu düşünüyorum. Diyelim ki %50 olan faizi %80 yaptı dolar 25’e düştü. Sonra dolar yükselmeyecek mi? Her seferinde faiz arttırsa sonu ne olacak bunu anlamadım.