Madeni 5 TL'ler Bayramdan Sonra Piyasaya Çıkıyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Madeni 5 TL'ler Bayramdan Sonra Piyasaya Çıkıyor!

Enflasyonun artmasıyla birlikte, yeni paralar piyasaya çıkmaya başlıyor. Madeni 5 TL'ler de bayramdan sonra piyasaya çıkacak. İşte haberin detayları...

Ekonomi 16 Haz 2024 0
Madeni 5 TL'ler Bayramdan Sonra Piyasaya Çıkıyor!

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, kağıt 5 liranın madeni paraya dönüştürüleceğini ve yeni madeni 5 TL'lerin piyasaya sürülmek üzere hazırlandığını açıkladı.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, kağıt olarak basılan 5 liranın artık madeni olarak üretileceğini duyurdu. Yeni madeni 5 TL'lerin piyasaya sürülmesine sadece günler kaldı. 100. yıl anısına özel olarak üretilen bu paraların ön yüzünde, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi bulunuyor. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer alırken, orta bölümde "Türkiye Yüzyılı" logosu bulunuyor.

Madeni 5 TL'nin arka yüzünde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi ve çevresinde "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı yer alıyor. İlk etapta 450 milyon adet basılması planlanan bu paralar, bayramdan sonraki hafta Merkez Bankası şubeleri aracılığıyla piyasaya sürülecek. İşletmeler ve kuruluşlar, madeni 5 TL taleplerini bu şubelerden karşılayabilecekler. Geçen yıl 100. yıl logosuyla basılan hatıra parası ise 100 milyon adet olarak piyasaya sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç