Maaş değil destek: Çocuğu okula giden ailelere Temmuz ayında 6396 TL İşte başvuru formu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Maaş değil destek: Çocuğu okula giden ailelere Temmuz ayında 6396 TL İşte başvuru formu

Çocuğu okula giden ailelere Temmuz ayında 6 bin 396 liralık destek ödemesi yapılacak. Ödemenin başvuru detayları yazımızda.

Maaş değil destek: Çocuğu okula giden ailelere Temmuz ayında 6396 TL İşte başvuru formu

Çocuğu okula giden ailelere 6396 TL destek verilecek.

Çocuğu okula giden ihtiyaç sahibi ailelere destek müjdesi geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuğu okula giden ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya devam ederken bu desteklerden en önemlisi SED yardımı olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek programı adı altında vatandaşlara yapılan destek ödemesine Temmuz ayında zam gelecek.

3 Temmuz günü açıklanacak enflasyon rakamları ile birlikte sosyal yardıma gelecek zam da belli olacak. Şimdiye kadar açıklanan enflasyon rakamlarına göre baktığımızda SED yardımına Temmuz ayında yüzde 20 civarında bir zam geleceği öğrenildi.

Gelecek zam ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere verilecek destek ödemesinin 6 bin 396 liraya çıkarılacağı bildirildi. Peki başvuru şartları nedir? SED yardımı başvurusu nasıl yapılır?

MAAŞ DEĞİL DESTEK

Söz konusu destek ödemesi için açıklama yapan Aile Bakanlığı, bunun maaş olmaıdğını, ihtiyaç sahibi ailelere destek olduğunu söyleyerek, "Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır. Ekonomik destek alan müracaatçılarımızın kendi kendilerine yeterli hale gelebilmeleri, bir iş ve meslek edinerek ailesini geçindirebilecek duruma gelmek için çaba göstermeleri gerekmektedir. Almış olduğu ödemeleri çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanması ve çocuklarının yararına kullanması gerekmektedir. Daha önce yardım verilmiş olması kişiye bir hak doğurmamaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinde esas ilke, kişilerin en kısa süreçte kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesidir" dedi.

BAŞVURU NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Başvuru yapan kişilerin alınacağı değerlendirme süreci şu şekilde aktarıldı:

"Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere smail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir"

SED YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?

SED yardımı adı altında vatandaşlara verilen desteğe baktığımızda, "Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz" denildiği görülürken başvuru yapacak kişilerde aranan şartların şu şekilde olduğu bildirildi:

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

SED yardımı başvurusu nasıl yapılacak?

SED yardımına başvurular internet üzerinden, e devlet kapısı üzerinden alınacak. Şimdi başvuru yapan vatandaşların başvurularının kabul edilmesi durumunda ödemeleri Temmuz ayında gelmeye başlayacak. Başvuru yapacak vatandaşların aşağıdaki videoda belirtilen adımları takip ederek başvurusunu yapması gerekmektedir:

Kadın erkek ilana başvuracak diğer adaylarla tanışmak ve bilgi alış verişinde bulunmak için >>> TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (7)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
2 tane okula giden çocuğum var yardıma ihtiyacım
Ziyaretçi 9 Gün Önce
3 giden çocuğum var yardıma ihtiyacım var
Ziyaretçi 15 Gün Önce
3 tane okula giden oğullarım var 2 tane liseye 1 de orta okul desteğe ihtiyacım var çünkü cadırda yaşıyorum oğulları her gün hasta olup okula gidemiyorlar
Ziyaretçi 15 Gün Önce
Liseye giden 2 oğlum var bu desteğe ihtiyacım var
Ziyaretçi 16 Gün Önce
liseye giden kızım var lütfen yardım edin