LGS Tercih Başvuruları Bugünden İtibaren Başladı! Lise Tercihi Nereden ve Nasıl Yapılır?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

LGS Tercih Başvuruları Bugünden İtibaren Başladı! Lise Tercihi Nereden ve Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 16 Temmuz'a kadar sürecek olan tercih başvuruları bugünden itibaren yapılabilecek.

Eğitim 5 Tem 2021 10:39 0
LGS Tercih Başvuruları Bugünden İtibaren Başladı! Lise Tercihi Nereden ve Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 16 Temmuz'a kadar sürecek olan tercih başvuruları bugünden itibaren yapılabilecek.


Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihinde bulunacak adaylar bugünden itibaren başvurularını yapabilecek.


LGS Tercihleri Nasıl ve Nerecen Yapılır ?


LGS tercihleri 5 ila 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında e-Okul üzerinden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler ise mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.En Fazla 10 Okula Tercihi Yapılabilecek


Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek.


Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılacak?


Kılavuza göre, '8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı' kriteri merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme kriterlerinden çıkartıldı.


Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde yerleştirme, sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü, sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yapılacak.


Yerel yerleştirmede ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.


Tüm Öğrenciler Yerel Yerleştirme Tercihi Yapacak


Öğrenciler, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.


Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.


Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaklar.


Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.


İlk Ekran Yerel Yerleştirme İçin Açılacak


Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirmede, tercihlerden ilk 3 okul kayıt alanından olmak üzere en fazla 5 okul tercih edilebilecek.


Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.


Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla 10 okul, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere 20 okul tercihinde bulunabilecek.


Yerel yerleştirme tercih ekranındaki 'yeşil' renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları, 'mavi' renk komşu kayıt alanında yer alan okulları, 'kırmızı' renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını işaret edecek.


Sonuçlar 26 Temmuz'da Açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları bugünden itibaren 16 Temmuz'a kadar tamamlanacak.


Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.


Yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinden ilan edilecek.


Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç