KYK Borçlarının Faizlerinin Silinmesinde Son Dakika: e Devlet'te Teknik Çalışma Başladı

KYK Borçlarının Faizlerinin Silinmesinde Son Dakika: e Devlet'te Teknik Çalışma Başladı

KYK borçlarının faizlerinin silinmesi için teknik çalışma başlatıldı. İşte çalışmalarda son durum.

Kredi 16 Kasım 2022 21:04 0
KYK Borçlarının Faizlerinin Silinmesinde Son Dakika: e Devlet'te Teknik Çalışma Başladı

KYK borçlarının faizlerinin silinmesi için sistem çalışması başladı.

Geçen haftalarda meclisten geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte öğrencilerin üniversite döneminde aldıkları KYK borçlarının faizlerinin silinmesi kararı alındı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan torba kanunda KYK borçlarının faizlerinin silinmesi ile ilgili madde şu şekildeydi:

“GEÇİCİ MADDE 7- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla kredi almakta olan veya kredi borcunun ödeme zamanı henüz başlamamış kişilere öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara endeks hesaplanmaz, kredi geri ödemesi devam eden veya borçları vergi dairesine takip için bildirilmiş olan kişilere öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara ilave edilmiş endeks tutarları terkin edilir. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilmiş olan tutarlar iade edilmez ve vergi dairesine takip için bildirildiği halde henüz tahsil edilmemiş olan kredi taksitleri içerisindeki endeks tutarları terkin edildikten sonra bakiye taksitler vadesinde ödenmediği takdirde takip edilmeye devam olunur.”

HAZIRLIK BAŞLADI

Bu maddenin yürürlüğe girmesinden sonra beklenen gelişme yaşandı ve KYK kredi borcı faizlerinin silinmesi için çalışma başlatıldı. E Devlet kapısı üzerinde KYK borç sorgulama ekranına gittiğimizzde şu uyarı ile karşılaşıuyoruz:

Teknik çalışmanın sona ermesinden sonra KYK borçlarının faizlerinin silinmiş şekilde görüneceği bildirildi.

Çalışmaların kısa sürede sona ermesi ve gelecek hafta Pazartesi'den itibaren borçların faizsiz şekilde görüntülenmesi bekleniyor. Açıklama gelince bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç