Kuyumcular tepkili: İş yapamaz hale geldik
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kuyumcular tepkili: İş yapamaz hale geldik

Son dakika haberi geldi: Gelen haberde kuyumcular, altında son düzenlemenin piyasada büyük şaşkınlıkla karşılandığın söyedi.

Altın 8 Ağu 2023 13:57 0
Kuyumcular tepkili: İş yapamaz hale geldik

Kuyumculardan altına ek mali yükümlülük tepkisi.

Resmi Gazete'de bugün bir düzenleme yayınmlandı. Yayınlanan düzenlemede altın ithalatına ek mali yükümlülük getirildi ve bunun yüzde 20 seviyesinde olacağına yer verildi.

Bu düzenlemeden sonra kuyumculardan ilk açıklama geldi. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık yaptığı son dakika açıklamasında bazı mücevherlerin ithalatına gelen yüzde 20'lik ek mali yükümlülüğün gelmesine değerlendirmede bulundu.

Bloomberg Haber Televizyonuna konuk olan Atayık yaptığı değerlendirmede, sektör olarak şok geçirdiklerini söyledi. Önceki gün çıkan haberlerden sonra bile altın alımlarında ciddi bir farkın ortaya çıktığını söyleyen ve bu durumda kimsenin kurumculuk yapamaz hale geleceğini söyleyen Atayık, şu ifadeleri kullandı:

“Şoktayız dün düşen haberlerden sonra dünkü altına almamızla bugün altın bugünkü altına almamız arasında 3500 dolara kadar fark oluştu. Yani bu da kiloda 100 TL civarındadır. Böyle bir şey olduğunda üretim duracak, satışlarımızda duracak, kuyumculuk yapamayacak hale geleceğiz. Türkiye’de kuyumculukta dünya pazarlarında ihracatta ikinci, pazar payında beşinci, üretimde üçüncü, 40 bin kuyumcu var bunun 10 bine yakını üretici böyle bir şeyin aniden çıkması bizi şok etti. Sektörle konuşuldu denildi fakat İstanbul Kuyumcular Odası olarak bizden böyle bir bilgi akışı olmadı, sorulmadı dolayısıyla şoktayız. Bu durum sektörü kayıt dışını itecek üretim, çok düşecek devletimizin bunu yeniden istişare etmesi ve düzeltilmesi lazım. Mücevherlerin ithalatına getirilen yükümlülükle en fazla tüketiciye zarar gelecek”

ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ

Bu düzenleme sonrası fiziki altın tarafında yükseliş başladı. Detaylar için TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç