Kuyumcukent'te 100 Milyon Liralık Vurgun! Kayıplara Karıştılar...

Kuyumcukent'te 100 Milyon Liralık Vurgun! Kayıplara Karıştılar...

Kuyumcukent'te 9 kuyumcu altın verdikleri firma tarafından 100 milyon TL dolandırıldıklarını iddia etti.

Haberler 20 Eylül 2022 21:41 0
Kuyumcukent'te 100 Milyon Liralık Vurgun! Kayıplara Karıştılar...

Kuyumcukent'te 9 kuyumcu altın verdikleri firma tarafından 100 milyon TL dolandırıldıklarını iddia etti.

İstanbul Kuyumcukent'te 3 yıldır faaliyet gösteren bir kuyumculuk firması iddiaya göre yaklaşık 100 milyon lira değerinde altınla birlikte ortadan kayboldu. 

Bir araya gelen 9 esnaf dolandırıldıklarını belirterek suç duyurusunda da bulundu. Kuyumcukent'te bir araya gelen mağdurlar yaptıkları basın açıklamasında tepkilerini dile getirdi.

"100 MİLYON LİRALIK VURGUN"

Mağdurların avukatı Ecem Oklu, "Şüpheliler bizim müvekkillerimizi yalanlarla altınlar çalındı, kaçırıldı, vereceğiz diyerek onları kandırarak böyle bir süreç yürütülmüştür. Olayda 9 mağdurumuz var. Biz burada haciz işlemi gerçekleştirdikten sonra olayın birçok mağduru bize ulaştı. Kendilerinin de aynı şekilde dolandırıldığını söylediler.
Şüphelilerden bir tanesi FETÖ'den firari ve yurtdışında bulunmakta. Almanya'ya da para aktarımı gerçekleştirmekteler. Hem altın hem altın ürünlerini göndermekteler.

Şüpheliler tam 9 kişiler. Aileler ve bu işi organize olarak yürütüyorlar. Meblağ olarak da 100 milyon liralık bir kayıp var ortada" diye konuştu.

"ÜRÜN ERİTMEYE BAŞLADILAR"

Mağdurlardan Mesut Olık isimli bir kuyumcu da suçladığı kişilerle yaklaşık 8 yıldır tanıştığını söyleyerek, "Sürekli bitmiş mamul verip bunun karşılığını da alıyorduk. 2022 başından sonra ortaklar arasında kendi aralarında sıkıntılar yaşanmaya başladı.

Bu sıkıntılarda piyasaya yansımaya başladı. İçeride de altın eritmeye başladılar. Sizden geleni eritip bana, benden geleni eritip bir başkasına vererek bu şekilde süreç yürütülmüş. 5 kiloya yakın altın vermiştim. Bu verdikleri altınlarla 1 kilo 100 grama kadar düşürdük" diye konuştu.

Başka bir mağdur Cihan Yalçın ise "Ürün aldılar hepsini yavaş yavaş ödediler. En son 10 milyon Türk Lirası’na yakın borçları vardı, şuan geri alamıyoruz. Bu malları da erittiklerini söylediler.

Emeklerimizle yaptığımız ürünlerin hepsini eritmişler. Bizim onlarda 10 kilo altınımız vardı. Toplam piyasada 80-100 kilo arasında mağduriyet var" dedi.

Ziya Yılmaz da, "9 aydır sürekli ürün alıyorduk son verdiğimizi alamadık 1050 gram verdik. Beklemiyorduk böyle bir şey tıkır tıkır geri alıyorduk. Bir güven sağladılar. Son bir ayda olan oldu." diye konuştu.

Mağdurlar çoğunluğu akraba ve altınları eritip ortadan kaybolan kuyumcu firması sahipleri E. Ş., S. Ş., T. Ş., B. Ş., T. Ş., E. H., M. A. hakkında savcılığa girerek suç duyurusunda bulundu.

Yorumlar (0)

Seç