Kurban Keserken Okunacak Dua? Kurban Kesildikten Sonra 2 Rekat Adak Namazı Nasıl Kılınır? Diyanet Açıkladı

Kurban Keserken Okunacak Dua? Kurban Kesildikten Sonra 2 Rekat Adak Namazı Nasıl Kılınır? Diyanet Açıkladı

Kurban Bayramı geldi. Peki Kurban kesecek kişiler nelere dikkat etmelidir? Kurban kesildikten sonra namaz kılınır mı?

Yaşam 8 Tem 2022 00:49 0
Kurban Keserken Okunacak Dua? Kurban Kesildikten Sonra 2 Rekat Adak Namazı Nasıl Kılınır? Diyanet Açıkladı

Kurban kestikten sonra namaz kılınır mı? Nasıl kılınır?

Kurban Bayramı geldi. Bayramın gelmesi ile birlikte en çok araştırılan konu , Kurbanlıklarla ilgili oldu. Kurban kesecek vatandaşlar kurbandan sonra namaz kılmanın farz mı vacip mi olduğunu , namazın nasıl kılınacağını , kurban keserken hangi duaların okunması gerektiğini araştırmaya başladı. Biz de bu yazımızda söz konusu durumun detaylarına ve bu soruların cevaplarına yer verdik.

KURBAN KESERKEN HANGİ DUALAR OKUNUR? 

Kurban Keserken okunacak dualar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından şu şekilde açıklandı: 

"İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir (Kâsânî, Bedâî‘, V, 46; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 190-191). Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir (Mâverdî, el-Hâvî, XV, 95; Şîrâzî, el-Mühezzeb, II, 885).

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir (Semerkandî, Tuhfe, III, 66):

قُلْ اِنَّ صَلَاتي وَنُسُكي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ لَا شَريكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمينَ

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163)

اِنّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَنيفًا وَمَٓا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)"

KURBAN KESTİKTEN SONRA NAMAZ KILINIR MI?

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada kurban kestikten sonra kılınacak namaz ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dinî bir gereklilik olduğu inancı veya kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli veya sebepsiz dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadeti yapma imkânına kavuştuğu için Allah’ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılabilir."

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç