Kur Korumalı Mevduat Hesabı Uzatıldı Mı? Kur Korumalı Mevduat Son Tarihi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Uzatıldı Mı? Kur Korumalı Mevduat Son Tarihi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı açıklamayla KKM tarihinin uzatıldığını açıkladı.

Ekonomi 8 Ekim 2022 11:01 0
Kur Korumalı Mevduat Hesabı Uzatıldı Mı? Kur Korumalı Mevduat Son Tarihi

Kur korumalı mevduat hesapları uzatıldı mı?

Kur Korumalı Mevduat'ın ne zaman biteceği araştırmaları hız kazanmışken açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı açıklamayla KKM tarihinin uzatıldığını açıkladı.

"KUR KORUMALI MEVDUAT 31 ARALIK 2023'E KADAR DEVAM EDECEK"

Bakan Nurettin Nebati, "Kur Korumalı Mevduat son dönemlerin en önemli enstrümanlarından bir tanesi. 20 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı günden beri etkisi sürüyor. Şu anda hacmi 1.4 trilyon TL'ye ulaşmış durumda. Türkiye'deki mevduatın üçte biri buraya kaydı. Kur Korumalı Mevduatı 1 yıl daha uzatıyoruz. KKM, 31 Aralık 2023'e kadar devam edecek" açıklamasında bulundu.

DÖVİZ YATIRIMLAR TÜRK LİRASINA ÇEVİRİLEBİLECEK

30 Eylül 2022 tarihinde, Türkiye Merkez Bankasıdan, Türk Lirası Mevduat Ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Şirketler ve tüzel kişiler, 31 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarını Türk lirasına çevirebilecek.

Ayrıca tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Tüzel kişilerin kur korumalı mevduat sistemine dahil olmasını sağlayan düzenleme, 31 Aralık 2021 tarihinde bankalarda bulunan döviz hesapları için geçerli olacak şekilde başlamıştı.

Yapılan bu düzenlemenin ardından kur korumalı mevduat hesaplarının 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edeceği belirtilirken vatandaşlar da hesaplarını kullanmaya devam edebilecekleri açıklanmış oldu.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç