Kum Saati Sorusu Kafaları Karıştırdı: Bakalım Siz Bu Zeka Sorusunu Çözebilecek Misiniz?

Kum Saati Sorusu Kafaları Karıştırdı: Bakalım Siz Bu Zeka Sorusunu Çözebilecek Misiniz?

Ortalama zekanın üzerindeki insanların çözebileceği kum saati sorusu oldukça kafa karıştırdı.

Kültür Sanat 21 Tem 2022 22:54 7
Kum Saati Sorusu Kafaları Karıştırdı: Bakalım Siz Bu Zeka Sorusunu Çözebilecek Misiniz?

Ortalama bir zekanın üstünde zekası olanlar bu soruyu uzun sürede de olsa çözebiliyor. Bakalım siz çözebilecek misiniz?

İnternet üzerinde her gün yeni bir zeka sorusu, her gün yeni bir mantık sorusu yayınlanıyor. Yayınlanan bu mantık soruları bazen kişileri zorluyor bazen de hiç zorlanmadan direk sonuca götürebiliyor. Bu haberimizde yer alan soruda ise biraz kafa ormanız , biraz zaman geçirmeniz gerekecek. 

Bakalım bu kum saati sorusunu çözebilecek misiniz?

Yukarıdaki görselde iki kum saati var. Bunlardan soldaki büyük olan 11 dakikalık, diğeri ise 7 dakikalık kum saati. Peki bu iki kum saatini kullanarak 15 dakikayı nasıl ölçebilirsiniz. 

Aslında bu sorunun iki çözümü var. İki çözüm de biraz kafa karıştırıcı. Ama çözüme geçmeden önce siz soruyu dikkatli şekilde inceleyerek nasıl 15 dakikayı ölçebileceğinizi düşünün. Çözebilen , aşağıdaki yollardan başka bir yoldan çözenler yoruma. Aşağıdaki yorum kısmından çözümü yazabilirsiniz.

Şimdi geçelim sorunun 2 cevabından ilkine:

İlk yöntemde. İkisini aynı anda çevirin. 7 dakika süren kum saati bittikten 4 dakika sonra 11 dakikalık kum saati de bitecek. 11 dakikalık kum saati bittikten sonra hemen ters çevirin. Şimdi de 11 dakikayı ölçmüş olacaksınız. Öncesinde zaten 4 dakikayı ölçmüştünüz. Bu şekilde toplamda 15 dakikayı ölçmüş olacaksınız. 

Bu yolla 15 dakikayı ölçebileceksiniz. Ancak bunda 22 dakikanızı harcayarak 15 dakikaya ulaşabiliyorsunuz. 

İkinci yolda ise 15 dakikayı 15 dakikada çözebilirsiniz. Yukarıdaki çözümü yaptıysanız ortalama zekanın üstüne sahipsiniz. Aşağıdaki yöntemde ise biraz daha yaratıcı olmanız gerekmektedir. 

İkinci çözüme geçelim:

Bunda yine iki saati aynı anda çevirin. 7 dakikalık sona erdiğinde hemen ters çevirin. Ters çevirdikten 4 dakika sonra 11 dakikalık kum saati bitecek (11 dakikayı ölçmüş olduk)

11 dakikalık saat bittikten sonra 7 dakikalık saati de bitmemiş olmasına rağmen hemen ters çevirin. Böylelikle 3 dakikalık kum kalır içinde. 7 dakikalık saati tekrar çevirin. Böyle ce üstte 4 dakikalık kum kalmış olacak ve bu süre bittiğinde 11+4 = 15 dakikalık süreyi ölçmüş olacaksınız.

Siz hangi çözümü buldunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Kaynak : https://www.matematiksel.org/haftanin-bilmecesi-3-kum-saati-sorusu

Yorumlar (7)

Seç


Ziyaretçi 25 Gün Önce
Ne kadar salakça Bi soru ya allahım bu soruyla zeka ölçülüyor ise artık 😂😂😂
Ziyaretçi 25 Gün Önce
Yalann atmaya gerek yok 3-4 dk düşündüm 2. Cevabı buldum
Ziyaretçi 25 Gün Önce
Ben ikinci yolu buldum. Gerçekten bu sorunun cevabını bilen yaratıcı zekayamı sahip?
Ziyaretçi 25 Gün Önce
Birini çeviririm kum bittikten sonra diğerini çeviririm
Ziyaretçi 25 Gün Önce
11 dk saat ile 7 dk saati aynı anda ters çevirip 7 dk bittiğnde 11 dk olan saati 4 dk kalmış olacak Şekilde ölçülür. Sonra 11 dk kum saatinin kalan 4 dk sını bitirip hemen çevirdiğimizde tekrar 11 dk sonunda 11+4=15 elde etmiş oluruz Değişik bi yol