Kripto Paraların Düşüş Nedeni Belli Oldu!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kripto Paraların Düşüş Nedeni Belli Oldu!

Kripto para borsasında sert bir düşüş yaşanıyor! İşte bu sert düşüşün nedenleri ve detaylar...

Kripto Paralar 18 Ağu 2023 13:27 0
Kripto Paraların Düşüş Nedeni Belli Oldu!

Dünya genelinde geniş bir kesim tarafından ilgi gören kripto paralar, piyasalarda yaşanan olumsuz olaylarda da en çok etkilenen birim olarak da biliniyor. Dün art arda gelen haberlerle piyasalar sarsılırken kripto paralarda da sert düşüş yaşandı.

Kripto para piyasası yine yaşadığı düşüşlerle sarsıldı. Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzer kripto paralar uzun süredir yatay bir bant içerisinde işlem görüyordu. Dün art arda gelen haberler Bitcoin'de ani düşüşe yol açtı. Coingecko'da yer alan verilere göre piyasalar son 24 saatte yüzde 7.3 düşerek 1.1 trilyon doların altına geriledi.

BITCOIN DÜŞÜŞTE BAŞI ÇEKTİ
Bitcoin ise düşüşün lokomotifi oldu. BTC yüzde 7,9 oranında değer kaybederek 26 bin 366 seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin'in son 24 saatte test ettiği en düşük seviye ise 25 bin 649 dolardı. Ethereum da yüzde 7 değer kaybetti. ETH'nin fiyatı bin 671 dolara indi. Ripple yüzde 17'ye yakın değer kaybıyla 49 cente gerilerken, Dogecoin ise yüzde 10 dülerek 6.1 cent oldu.

Uzmanlara göre bu düşüşte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz hafta açıklaması beklenen Bitcoin ETF kararını ertelediğini açıklaması etkili oldu. Piyasalar kararı beklerken ertelendiği haberini aldı.


Bu kararın ardından Wall Street Journal 17 Ağustos akşam saatlerinde yayılan bir haberinde Elon Musk’ın şirketi Space X‘in elinde bulundurduğu 378 milyon dolarlık Bitcoinleri geçtiğimiz tarihte sattığına yönelik iddialarda bulundu. Yapılan işleme dair tarih ve net olarak miktar bilgisi iletilmedi.


2021-2022 tarihlerine ait satış olmasına rağmen piyasanın bunu Bitcoine güvensizlik olarak değerlendirdiği belirtiliyor.

ÇİN’İN EMLAK DEVİ İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNDU
Bu iki haberin ardından Çin’in emlak devi olarak bilinen şirket Evergrande 17 Ağustos günü ABD’de 15. iflas başvurusunda bulundu. Başvuru kapsamında Evergrande’in ABD’deki mal varlıkları korunurken, ABD dışındaki iştiraklarında ise yeniden düzenleme süreçleri gerçekleşecek.

İflas başvurusunun da Bitcoin'deki düşüşü derinleştirdiği belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç