Kripto Paralara Vergi Geliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kripto Paralara Vergi Geliyor!

Türkiye'de birçok vatandaşın alım satım yaptığı ve yatırım yaptığı kripto para piyasasına vergi düzenlemesi geliyor! İşte haberin detayları...

Kripto Paralar 5 Ara 2023 0
Kripto Paralara Vergi Geliyor!

Yeni yılda Meclis'e sunulması planlanan yasal düzenleme ile kripto paraların vergilendirilmesine yönelik bir adım atılıyor. Yapılacak düzenleme ile kripto varlıkların net bir şekilde tanımlanması ve belirli bir sınırı geçen kazançlardan işlem vergisinin alınması hedefleniyor.

KRİPTO PARALARDAN VERGİ ALINACAK

Düzenleme, kripto varlıkların tanımını ve değerlendirilme kapsamını netleştirerek, alım satım işlemlerinden elde edilen kazançların nasıl vergilendirileceğine dair bir çerçeve oluşturacak. Planlanan çerçeve, belirli bir sınırı aşan kazançlardan vergi alınmasını içerecek.

İstihbarat operasyonlarında kripto para dönemi - Son Dakika Haberleri

KARA PARA AKLAMANIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Sabah gazetesinin haberine göre, bu düzenleme ile ayrıca kripto paralar üzerinden kara para aklanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, kripto para borsalarına sermaye şartı getirilmesi ve kuruluş sürecinde teminat gösterilmesi gibi koruyucu önlemler alınması planlanıyor.

Kripto paralarda hızlı hareket! Uzmanlardan önemli tavsiyeler... Neler  bekleniyor | Piyasa Haberleri

Yeni düzenleme, kripto para sektöründeki şirketlere de çeşitli sorumluluklar yükleyecek. Sektörde faaliyet gösteren şirketler, vergilendirme ve diğer düzenlemelere uymak zorunda kalacak. Bu ayrıntılar arasında kripto para ihracı, alım satım kuralları ve varlık saklama hizmeti gibi konular bulunuyor.

FARKLI ÜLKELERDE KRİPTO PARA VERGİLENDİRİLMESİ UYGULANIYOR

Dünya genelinde kripto paralara yönelik vergilendirme uygulamaları artarken, ABD ve Avrupa Birliği gibi büyük ekonomiler de kripto para kazançlarına vergi uygulama kararı almış durumda. Örneğin, İsveç yüzde 30'a kadar kesinti yaparken, Almanya 600 euro üzerindeki değerlere kazanç vergisi uyguluyor. Rusya'da ise 5 milyon rublelik kazanca yüzde 13 oranında vergi alınıyor. Benzer şekilde Singapur, Brezilya, Finlandiya, Danimarka ve Bulgaristan gibi ülkelerde de kripto paralara yönelik vergilendirme uygulamaları mevcut bulunuyor.

Yeni başlayanlar için kripto para hakkında 7 temel bilgi - Webrazzi

Tüm son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç