Kripto Parada Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: Bu Duruma Dikkat

Kripto Parada Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: Bu Duruma Dikkat

Kripto paralara yönelik dolandırıcılık vakaları artmaya devam ediyor. Büyük uygulamaların kopyasını yapan dolandırıcılar , vatandaşların hesaplarını ele geçiriyor.

Kripto Paralar 26.3.2022 15:27 0
Kripto Parada Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: Bu Duruma Dikkat

Kripto para dolandırıcılığı yine artmaya başladı.


Kripto para piyasasının oldukça popüler hale geldiği son günlerde dolandırıcılar da boş durmuyor. Hemen hemen her fırsatı, piyasada yaşanan her gelişmeyi kullanan, dolandırıcılık yapıp vatandaşların alın teri ile kazandığı parayı çalan dolandırıcılar, yeniden sahte kripto para siteleri ile vatandaşların paralarını çalmaya başladı.


Kripto paralar ilk çıktığında , kripto para alanlara yüksek kar ile getiri sağlama vaadinde bulunan bazı dolandırıcılar, daha sonra para ile kaçtı. Şimdi bunlara yenileri eklendi ve sosyal medya platformları üzerinden yerli kripto borsaları kurulduğu yalanını söyleyip kullanıcıları kendi sistemlerine getirmeye çalışan dolandırıcılar, bu yöntemle kişinin parasını ve kimlik bilgilerini çalıyor. Son zamanlarda ise dolandırıcılar, büyük şirketlerin adını kullanarak bu yöntemi kullanmaya başladı. Twitter'da reklam veren bu kişiler, ilk giren kişilere para hediye ettiklerini ve bu paralarla kripto para alım satımı yapılabileceği vaadinde bulunuyor. İlk girişte verilecek hediye paraya kanan kullanıcılar ise zamanla kendi paralarını sisteme yüklüyor ve dolandırılıyor.


Bir kullanıcının şikayetvar adlı internet sitesine yaptığı yorumda, bir reklamın aynı paribu sayfası gibi yapıldığını, buna tıkladığında paribunun arayüzü gibi bir sisteme girdiğini, bilgilerini girdiğini söyledi. Daha sonra bir numaranın kendisini aradığını ve gayet düzgün bir Türkçe ile Paribu'dan aradığını, kendisinin kripto paralarının bozdurulduğunu, bunun kendisinin yapıp yapmadığını sorduğunu aktardı. Kullanıcı, kripto paralarını bozdurmadığını söyledi. Bunun üzerine telefondaki, kendisine bir kod geldiğini ve kodu söylemesi halinde satışın durdurulacağını söyledi. Bunun üzerine panikleyen kişi, kodu söylediğinde birkaç dakika içinde tüm parasını kaybettiğini söyledi.


Aynı sistem geçtiğimiz sene pandemide vatandaşlara verilen desteklerle yapılıyordu. E Devlet sayfası gibi tasarımı yapılan sitelerden vatandaşların bilgileri çalınıyor ve banka hesaplarına kadar dolandırılıyorlardı. Kullanıcıların bu gibi durumlara dikkat etmesi gerekmektedir.


Yorumlar (0)

Seç