Kripto para yasası, 2023 bitmeden meclise geliyor

Kripto para yasası, 2023 bitmeden meclise geliyor

Son dakika haberi: Kripto para yasası meclise geliyor. Düzenlemede son aşamaya gelindi. Bu yasa ile Türkiye gri listeden çıkacak.

Kripto Paralar 20 Kasım 2023 0
Kripto para yasası, 2023 bitmeden meclise geliyor

Kripto para yasası meclise geliyor.

Tüm dünyada 1 trilyon doların üzerinde işlem hacmine sahip olan kripto paralar için yeni bir yasa çalışması geliyor. Gelen son dakika bilgilerine göre kripto para yasasının sene bitmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmesi bekleniyor.

Söz konusu teklif ile hem finansal istikrarın sağlanacağı hem de bu varlıklara yatırım yapan vatandaşların daha iyi korunmasının planlandığına yer verildi.

DÜZENLEME DETAYLARI

Kripto para endüstrisinin kara para aklama ve teröriszm finansmanı olması sık sık gündeme gelen bir konu ve bu durum büyük bir tehlike arz ediyor. Bu nedenle kripto paraların denetim altına alınması, bu şekilde yasa dışı durumlara izin verilmemesi planlanıyor. Düzenlemeye sosyal medya fenomenlerinin de eklenmesi bekleniyor. Son günlerdeki operasyonlarla ortaya çıkan kara para aklamada kripto paraların kullanıldığı, yeni yasada buna da yaptırımlar getirilmesi planlanıyor.

Düzenleme ile kripto paraların mevcut yasal çerçeveye uyumlu hale getirilmesi planlanıyor. Dijital finansal araçların kullanımı daha fazla teşvik edilecek ve teşvikler söz konusu yasada yer alacak.

Düzenleme ile Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF), dhaa önce Türkiye'yi aldığı gri listeden çıkarması bekleniyor. Yasanın geçmesi sonrası bu listede olmamız için herhangi bir neden kalmıyor.

Türkiye'de kripto para kullanım oranı her geçen sene artmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de nüfusun 5'te 2'sinin kripto varlık sahibi olduğu öğrenildi. Temmuz ayı verilerine göre ise yüzde 52 oldu.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;