Kredi ve kredi kartı borcu olanlara şok: 180 bin kişiye yasal takip başlatıldı

Kredi ve kredi kartı borcu olanlara şok: 180 bin kişiye yasal takip başlatıldı

Kredi ve kredi kartı borcu olan 180 bin kişiye icra takibi şoku geldi. İşte gelen son dakika açıklaması ve takibe giren kişilerle ilgili bilgiler.

Kredi 14 Eylül 2023 13:42 1
Kredi ve kredi kartı borcu olanlara şok: 180 bin kişiye yasal takip başlatıldı

Kredi kartı kullanan on binlerce kişiye şok: Takip başlatıldı.

Hükümetin enflasyonu düşürme planları kapsamında getirdiği kısıtlamalar devam ederken bir son dakiak açıklaması geldi. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılan açıklamada Temmuz 2023'te on binlerce kişiye daha kredi kartı borcundan dolayı takip başlatıldığına yer verildi.

Risk merkezi tarafından yayınlanan verilere baktığımızda yasal takibe düşen kişi sayısının Temmuz ayında yıllık yüzde 23 arttığı ve 96 bin kişi olduğuna yer verildi.

Bireysel kredi borcu nedeniyle takibe düşen kişi sayısı aynı dönemde yıllıkta yüzde 14 oranında artıp 114 bine kadar çıkarken bireysel kredi ya da kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe intikal eden kişi sayısı yüzde 15 arttı ve 156 binden 180 bine kadar çıktı.

Risk merkezinin yayınladığı verilere baktığımızda kredi kartlarını da içeren kredilerde tasfiye olunacak alacaklar geçen seneye göre yüzde 26 arttı ve 40 milyar liraya kadar çıktı. Temmuz ayı itibarıyla borcu devam eden kişi sayısının 3 milyon 834 bin 908 olduğuna yer verildi.

BDDK tarafından yayınlanan verilere göre 1 Eylül itibarıyla bireysel kartlardaki toplam borç 922 milyar 296 milyon lriaya kadar çıktı. 1 sene önce bu miktar 323 milyar 607 milyon lira seviyesindeydi. 

180 bin kişi daha kart borcundan dolayı takibe alındı.

TAKİBE DÜŞÜP DÜĞMEDİĞİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

"https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu" adresi üzerinden bankalara borcunuz olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Finans7.com'u takipte kalarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
kredi kartı satın daha sonra avlayin