Kredi ve Dövize Erişim Zorlandı

Kredi ve Dövize Erişim Zorlandı

Son dakika haberi: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamalarına tepkiler sürüyor. TOBB'dan gelen son açıklama yazımızda.

Döviz 1 Ağu 2022 14:01 0
Kredi ve Dövize Erişim Zorlandı

Hiçbir banka yüzde 20 ile kredi vermiyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamasına tepki gösterdi ve banka kredileri hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. Fayat açıklamasında hiçbir bankanın yüzde 20 faizle kredi vermediğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun sanayicilere yönelik yaptığı açıklamalara tepkiler gün geçtikçe daha da artıyor. Son tepki de TOBB Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Temsilcisi Başkanı Şeref Fayat'tan geldi. Fayat konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Sayın Kavcıoğlu'nun iki eleştirisine de katılmadığımı söylemek isterim. Hiçbir sanayici stok yapmak istemez. Çünkü stok yapmak çok maliyetlidir. Sanayiciler 'Keşke ürünler gelse de akış halinde sürekli üretim yapabilsek' diyor. Bunun mümkün olmadığı zamanlar oluyor. Özellikle tedarik zincirindeki problemler, sanayicileri mecburen üretim devam edebilsin diye enflasyondan korunmak ve üretime devam etmek için stok yapmak zorunda bırakıyor. Bir stokçuluk suçu olsa olsa toptancılarda olabilir. Onların üzerine gidilmeli." ifadelerini kullandı.

MALİYETLER ÇOK YÜKSEK

Kredilere erişimde maliyetlerin çok yüksek olduğunu söyleyen Fayat, "Sayın Kavcıoğlu yüksek faizle kredi almayın diyor. Ancak finansmana ulaşım maliyeti çok yüksek. Hiçbir banka yüzde 20 seviyelerinde kredi vermiyor. Bilançonuza göre %30-50 arasında oranlar talep ediliyor. Bunu da nakit akışında sıkıntı yaşayan firmaların kullanması gerekiyor. Konu sadece bununla sınırlı değil. En önemli ulaşılamayan kredi bence özellikle ihracatçılar açısından sevk sonrası reeskont kredileridir. Uzun yıllardır çok iyi işleyen bir mekanizmaya sahipti. Biz 2-3 ay vadesi olan alacağımızı Eximbank'tan iskonto ederek tahsil ederdik ve bunun da faizi çok düşüktü. O para bize TL yollanırdı. Diyelim 100 bin euro aldınız, karşılığı TL gelirdi, doğal bir sistemdi. Mecburen Döviz borçlanırdık döviz öderdik. Ortaya fazladan bir TL çıkmazdı. Bunu alamayan sanayici TL reeskont kredilerine başvuruyordu. Zaten onlar da fatura ile ödeniyordu." ifadelerini kullandı. 

Fayat açıklamasında, "Sanırım TCMB Başkanı'nın ilettiği konu daha önceki TL reeskont kredilerinin bankalar tarafından denetlenmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Sanırım orda suistimaller yapılmış. Sayın Kavcıoğlu bunu yapanları da biliyoruz diyor. O firmalara kredi verilmeyebilir, bunlar engellenebilir." dedi.

DÖVİZE ERİŞİM ZOR

Sanayicilerin işinin döviz biriktirmek olmadığını söyleyen Fayat, "Biz işimizi mümkün olduğu kadar minimum stok ve minimum sermaye ile döndürmeye çalışırız. Çünkü en büyük sıkıntı işletme sermayesini çevirebilmektir. Bildiğiniz gibi özellikle son dönemde hammadde TL bazında en az üçe katlamış durumda. İşletmeciler şu an bu işletme maliyetleri ile ekstra bir stok yapmak istemeyecektir." dedi ve açıklamaları şu şekild sonlandırdı:

"Döviz erişimi çok zor, şu an eğer döviz kredisi kullanmak isterse bir sanayici, yüzde 12'ler gibi bir faiz ödemek zorunda. Hiçbir sanayici döviz riskini yüzde 12-13 ile portföyüne almak istemez, zaten onun için özellikle döviz reeskont kredilerine ihtiyacımız var. Dolayısıyla sanayici uygun faiz ile döviz finansmana ulaşabilirse zaten TL reeskont kredisine de ihtiyaç olmaz, böylece sorgulanmasına da gerek kalmaz."

Finans7com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç