Kredi kartlarına kısıtlama geliyor: Asgari ödeme tutarı, faiz, taksit sayısı ve limitler değişiyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kredi kartlarına kısıtlama geliyor: Asgari ödeme tutarı, faiz, taksit sayısı ve limitler değişiyor!

Son dakika haberi: Kredi kartlarına kısıtlama geleceği açıklandı. Peki hangi kısıtlamalar gelecek? Vade, faiz, limitler değişecek mi?

Kredi 14 Eylül 2023 10:37 2
Kredi kartlarına kısıtlama geliyor: Asgari ödeme tutarı, faiz, taksit sayısı ve limitler değişiyor!

Kredi kartlarına hangi kısıtlamalar gelecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçen gün yaptığı açıklamada kredi kartlarına düzenleme geleceğini söyledi. Daha fazla kısıtlama geleceği sinyallerini veren Bakan Şimşek, hangi kısıtlamaların geleceğini söylemedi ancak sinyalleri verdi.

Asgari ödeme tutarlarının artırılması, faiz oranlarının yukarı çekilmesi, taksit sayısının azaltılması, limitin düşürülmesi gibi düzenlemeler gelmesi bekleniyorken bu konuda son dakika açıklaması geldi.

Milliyet Gazetesi'nin son dakika olarak aktardığı bilgiye göre Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, kredi kartlarına gelecek kısıtlama ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının yanında harcama kalemlerini kısıtlayıcı adımların atılmasını olumlu karşılıyoruz. Bu tarz uygulamaların artmasıyla birlikte kredi kartı kullanımı ve tüketici kredilerine yönelik talebin kısıtlayacağını ve faiz artışlarıyla beraber enflasyonu düşürücü etkisi olacağı görüşündeyiz. Bu adımlar bankaların kredi vermesini etkilemese bile tüketici açısından daha yüksek maliyetlere katlanılacağından dolayı talebin düşeceğini düşünmekteyiz. Bu tarz düzenlemeler taksit sayılarının azaltılması veya taksit uygulamasının kaldırılması şeklinde de devam edebilir. Bu tarz adımlarla kredi ve kredi kartı kullanımlarını kısıtlanması ve talep enflasyonundaki yükselişin önünün kesilmesinin amaçlandığı kanısındayız"

Ata Yatırım Hazine GMY Etem Öztekin yaptığı açıklamada enflasyonun düşürülmesi için kısıtlayıcı adımların tutarlı şekilde atıldığını söyledi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yolda, OVP’de de belirtildiği üzere bir süre boyunca iç talepte yavaşlama olacağı aşikar. Verilere bakıldığında da ilk göze çarpan yüksek kredi kartı kullanımı. Son 13 haftanın yıllıklandırılmış büyümesine baktığımızda Haziran’da %300’lerin üzerine çıkan kredi kartı kullanımındaki büyüme hızı Eylül başında %182’ye kadar yavaşlamıştı. Gelecek ilave önlemlerle bu büyüme hızının daha da aşağı çekilmesi, yavaşlayacak talep kanalıyla enflasyon hızının yavaşlamasında mutlaka önemli katkı sağlayacaktır.

Ekonomi yönetimindeki sadeleşme adımları, bankaların verdiği krediler tarafına sınırlı da olsa yansıdı aslında. Ticari kredilerdeki menkul kıymet tutma alt sınırını oluşturan faiz oranı limiti kaldırıldı. Fakat şimdi de yüksek faiz oranları nedeniyle, hem bireysel hem ticari kredi kullanımlarında dikkate değer herhangi bir hızlanma görmüyoruz. Bu da aslında enflasyonla mücadele eden bir ülke ekonomisinde belki de bir süre için normal karşılanması gereken bir gelişme"

KREDİ KARTI DÜZENLEMELERİ

"Kredi kartı kullanımı ile ilgili getirilebilecek düzenlemeler neler olabilir diye düşündüğümüzde ilk akla gelenler taksit sayılarında sınırlama, asgari ödeme sınırının artırılması, nakit çekim limitlerinin düşürülmesi, gecikme faiz oranlarının artırılması gibi adımlar olarak öne çıkıyor. Muhtemelen enflasyon oranlarındaki gidişata göre bu adımlardan bazıları kademe kademe uygulanarak, kredi kartı kullanımı bazlı talebin törpülenmesine çalışılacak"

"Tüketicilerin, maliyeti artan ya da kullanım alanları daralan bir kaynakla karşılaştıkları durumda, rasyonel olarak ya alternatif fonlama kaynaklarına yönelmesi, ya da bu mümkün değilse harcamalarında kısıtlamaya gitmesi beklenir. İhtiyaç kredisi gibi alternatiflerin de geldiği yüksek maliyet seviyeleri sebebiyle kredi kartına pek alternatif olacağını düşünmüyorum. Bu durumda zaruri ihtiyaçlar dışındaki harcamalarda bir parça yavaşlama görmeyi beklemek mantıklı olacaktır"

Finans7.com | Ankara
Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/kredi-karti-kullananlar-dikkat-bakan-simsek-sinyali-vermisti-4-farkli-onlem-7005129

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Ay Önce
Millet aç kalsın bi kredi kartı var onura elinden alın sonrada oy beklersiniz
Ziyaretçi 9 Ay Önce
herşeyi kısıtlanıyor biz ne yapalım çoluk çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak ne kaldı okul masrafları bitmiyor kitap üstbaş servis kantin bunlar na kitle olacak işler değil kira nerde elektirik su doğalgaz gelen kış bunlara 11250 yeterli kiram 7500 tl nasıl yetiştirelim sonra babaanne anneanne ver yetiştiremiyoruz ya kredi çekicez yada kredi kartı kullanacaz ne yapalım siz söyleyin