Kredi kartında yeni düzenleme: Kredi kartı nakit avans ve taksit sayıları düşürüldü
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kredi kartında yeni düzenleme: Kredi kartı nakit avans ve taksit sayıları düşürüldü

Seçimlerin ardından taksit sayısı, limit sınırı ve faiz oranının yükseltilmesi beklenen kredi kartlarında beklenen haber geldi. İşte son dakika haberinin detayları...

Bankalar 12 Mart 2024 4
Kredi kartında yeni düzenleme: Kredi kartı nakit avans ve taksit sayıları düşürüldü

Son dakika:  Kredi kartı nakit avans ve taksit sayıları düşürüldü.

Seçimlerin ardından taksit sayısı, limit sınırı ve faiz oranının yükseltilmesi beklenen kredi kartlarında beklenen haber geldi. Bankalar, nakit avansta taksit sayısını 12'den 3'e düşürdü. Öte yandan bankaların, kredi kartında nakit avans çekimini de kart limitinin yüzde 25’i ile sınırlandırdığı belirtiliyor. İşte son dakika haberinin detayları...

NAKİT AVANSTA TAKSİT SAYISI 3'E DÜŞTÜ

Kredi kartı limitleri, faiz oranlarının yükseltilmesi ve taksit sayılarına yönelik yeni düzenlemelerin gelebileceği konuşulurken; beklenen haber geldi. Alınan kararla birlikte bankalar, nakit avansta taksit sayısını 12'den 3'e düşürdü. Bankaların, kredi kartında nakit avans çekimini de kart limitinin 25’i ile sınırlandırdığı belirtiliyor.

Merkez Bankası'ndan bankalara nakit avansta taksit sınırına dair bir yazılı talimat gitmediği, ancak sözlü yönlendirme yapıldığı ifade ediliyor. Bu gelişme, enflasyonla mücadele kapsamında alınan önlemler çerçevesinde bankaların kredi kartı harcamalarını sınırlama yolunda adımlar atmaya başladığı olarak yorumlandı.

'SEÇİME KADAR BİLE DAYANAMADI'

Özellikle kredi kartı harcamalarındaki artış oranının dikkate alınması ve enflasyonun beklentileri aşması üzerine Merkez Bankası, seçim öncesi ilave sıkılaşma önlemlerini hayata geçirmeye başlarken; ekonomist Murat Muratoğlu, yaptığı paylaşımda "Seçime kadar bile dayanamadı! Bankalar sessiz sedasız kredi kartı nakit avans taksit sayısını 3'e düşürdü... Bari bir açıklama yapılsaydı" ifadesini kullandı.

YÜZDE 25 SINIRI

Bir diğer uzman isim Şenol Babuşçu ise bankaların, kredi kartında nakit avans çekimini de kart limitinin 25’i ile sınırlandırdığına dikkat çekerek "Kredi kartında nakit avans çekimi kart limitinin % 25’i ile sınırlandırılıyor.. Nakit avansta maksimum taksit sayısı 3’e indiriliyor." ifadelerini kullandı.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ

Öte yandan ihtiyaç kredileriyle ilgili de yeni bir düzenlemeye gidildiği iddia edildi. Birçok bankanın ihtiyaç kredilerinde faiz oranlarını yükselttiği belirtilirken, bazı bankalarda bu oranın yüzde 5'in üzerine çıktığı belirtiliyor.

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
millet almasın bisey
Ziyaretçi 3 Ay Önce
kendi beceriksizliklerinin ecrini garibana çektiriyorlar konu bu !
Ziyaretçi 3 Ay Önce
evet 3 ay olunca odemeside çok yüksek oluyor zor durumlar geçiriyoruz deniz banktan alıyorum maaşımı kredii vermiyorlar kartın limiti düdük oda olmuyor emeklilerin vay gelmid haline
Ziyaretçi 3 Ay Önce
bir daha kullanmam kredi kartı dün magduriyeti yaşadık para var cekemiyoz