Kredi kartı olanlar: Artık bu alış verişleri yapamayacaksınız
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kredi kartı olanlar: Artık bu alış verişleri yapamayacaksınız

Kredi kartı kullananlara son dakika uyarısı geldi. Artık bazı ürünler kredi kartı ile alınamayacak.

Kredi 31 Ocak 2024 5
Kredi kartı olanlar: Artık bu alış verişleri yapamayacaksınız

Kredi kartından bu alışverişleri yapanlara kötü haber: Kartınız kapatılabilir.

Kredi kartından alış verişler son dönemlerde ciddi oranda arttı. Kredi kartı faiz oranlarının ihtiyaç kredisi faiz oranlarının altında kalması nedeniyle kredi kartından alışverişler bugünlerde daha da arttı. En fazla yapılan alımlar ise altın ve döviz alımları oldu.

Kredi kartı kullanımının her geçen gün artması ekonomi yönetimini endişelendiriyor. Sıkılaşmaya gidilen bugünlerde kredi kartı harcamalarnın artması, enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratırken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartlarının taksitlerine kısıtlama geleceğini, hatta tamamen kaldırılabileceğini “Kredi kartına taksit yapılan tek ülkeyiz” mesajı ile vermişti.

İLK KISITLAMALAR

Gelen son dakika bilgilerine göre kredi kartına ilk kısıtlamalar gelmeye başladı. Uçak bileti gibi yurt dışı harcamalarna taksit yasağı gelirken elektronik, beyaz eşya gibi ürünlerde ise taksit sayıları her geçen gün azaltılmaya başlandı. Ancak harcamalar yine de azalmadı.

YENİ KISITLAMA GELDİ

Bankalar, vatandaşların ekstrelerine yeni bir uyarı koydu. Uyarıya baktığımızda artık kredi kartından altın, döviz ya da kripto para alımlarının, vadesi gelmemiş kredilerini kredi kartı ile kapatanların, makul gerekçesi olmayan transferler ve nakit çekme limitini aşanların kartın kapatılabileceğine yer verildi.

Bu da artık kredi kartından yapılan harcamalarn denetim altına alındığı, artık harcamaların kalem kalem izleneceği görüldü.

ÖNCEKİ KISITLAMA

Kredi kartlarına gelen önceki sınırlama 4 katı sınırlaması oldu. 20 bin lira maaş alan bir kişinin kredi kartlarının limitlerinin 80 bin lirayı aşmayacağı şeklinde düzenleme yapıldı.

Kuyumcular, kredi kartından daha önce altın alımlarının taksitle yapıldığını söyleyerek, “Vatandaşlar özellikle düğün zamanlarında altınlarını taksitli alabiliyordu. Şimdi kredi kartı kullanması bile yasaklanıyor” ifadeleri ile itiraz etti.

GÜNDEMDEKİ YENİ KISITLAMALAR

Önümüzdeki günlerde hemen hemen tüm alış verişlerde kredi kartı taksitlerinin daha da azaltılması bekleniyor.

Kaynak: Finans7

Yorumlar (5)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 27 Gün Önce
Düğün yapıcaklara, yeni evlenen gençlere faizsiz kredi verin size borçlanalım
Ziyaretçi 27 Gün Önce
Tassarifa once saraydan ve meclisten baslanilsin
Ziyaretçi 27 Gün Önce
🤮🤮🤮
Ziyaretçi 27 Gün Önce
Bu şekil yapınca kadar kredi karti faizlerini yukseltmeseydi yükseltti daha kötü oldu vatandaşa yüklenerek ekonomi duzelmez
Ziyaretçi 27 Gün Önce
insanların hep önünü kesiyorsunuz vatandaş nasıl başa çıkacak çocuk evlendiren yada evlenen genç ele borçlancagina kartına borclaniyirdu taksitle ödüyordu ondanda mahrum ettiniz ... esnaf ne yapacak şimdi eski usule dönecek açık hesap kefille... yapacak birşey yok