Kredi kartı nakit çekimine faiz freni
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Kredi kartı nakit çekimine faiz freni

Kredi kartından nakit para çekimi sert düştü. Yaşanan düşüşte en büyük etki faiz oranının yüzde 5'e çıkması oldu.

Kredi 15 Mayıs 2024 0
Kredi kartı nakit çekimine faiz freni

Kredi kartından nakit para çekimi sert düştü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sıkılaştırma adımları kapsamında politika faizini yüzde 50 seviyesine kadar yükseltti. Yaşanan yükseliş, mevduat hesaplarından kredilere ve kredi kartlarına kadar her yerde faizleri fırlattı. Yaşanan faiz artışında Kredi kartı faizi yüzde 5'e çıkarıldı.

Bundan 1 sene önce yüzde 2 civarında olan kredi kartı nakit çekim faizlerinin 2,5 kattan fazla artırılması verilere de yansıdı.

BKM aylık verilerine baktığımızda kredi kartından nakit çekim tutarı, geçen senenin Haziran ile Temmuz ayında Mayıs ayına göre yüzde 43 gerilerken Ağustos ayında yeniden yukarıya çıkmaya başlamıştı. Yerel seçimler öncesi ciddi şekilde artırılmayan kredi kartı faizleri nedeniyle yaşanan yükselişin en büyük nedeni, kredi kartı faiz oranlarının ihtiyaç kredisi faiz oranlarından daha düşük olması etkili oldu.

Geçen sene Haziran ile Temmuz aylarında 40 milyar olan kredi kartı nakit çekimi miktarı, Ağustos ayında yüzde 50 oranında artarak 60 milyarı aştı. Yıl ise 104.4 milyar liradan tamamlandı.

Bu sene başında da yine kredi kartından nakit çekimler rekor seviyelere geldi. Hem kredi kartı nakit çekimi hem de işlemleri rekor getirirken bunda en çok etkili olan konu, yerel seçimler sonrası kredi kartı taksitleri sınırlandırılacak, kaldırılacak söylentileri oldu.

Ocak ayında 116.15 milyar lira harcanırken Şubat ayında 121.25 milyar lira harcama oldu. 16 Mart tarihinde yüzde 5 faiz devreye girdi ve kredi kartından nakit çekimler bıçak gibi kesildi.

Şubat ayına göre Mart ayında yüzde 26.32'lik düşüş oldu ve 89.34 milyar lira oldu. Nakit çekim işlem adeti de yüzde 18.44 oranında azaldı.

Faiz artırımı nedeniyle düşüşlerin devam etmesi ve harcamaların azaltılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç