Kredi Kartı Harcamalarında ABD ve İsveç'i Geçtik

Kredi Kartı Harcamalarında ABD ve İsveç'i Geçtik

Kredi kartı ile ödemeler ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Açıklamada harcamaların Amerika, İsveş ve İtalya'ya göre artış gösterdiği görüldü.

Bankalar 27 Tem 2022 16:05 0
Kredi Kartı Harcamalarında ABD ve İsveç'i Geçtik

Kredi kartı ile ödemelerde rekor geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Visa tarafından bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada kartlı harcamalar analizine yer verildi ve 2022 yılının ilk çeyreğinde yapılan kartlı harcamalara yer verildi. Söz konusu araştırmanın sonucuna baktığımızda koronavirüs pandemisi ile başlayan süreçte , pandemi kısıtlamalarının kaldırılması ile birlikte yeni döneme geçildiği , ancak kartlı ödemelerde daha da artan bir seyir olduğuna yer verildi.

Son 3 senenin verilerinin karşılaştırıldığı analizde ilk 3 ay verileri kıyaslandı. Analize bakıldığında Türkiye'de 2021 yılı yaz aylarında başlayan harcama artışlarının giderek artmaya devam ettiği görüldü. 2021 yılında temel harcamaların yüzde 55 seviyesinde arttığı görülürken salgının başlaması ile birlikte başlayan isteğe bağlı harcamalardaki düşüş, 2021 ayıs ayından itibaren yükselişe geçti ve temel harcamaları yakaladı. 

Bu senenin ilk çeyreğinde kartla yapılan aylık harcama ortalamsına baktığımızda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 85'lik bir artış olduğu görüldü.

Kartlı Harcamalar Analiz raporunun devamına baktığımızda ise koronavirüs sürecinde farklı yaklaşımlar gösteren Amerika, İsveç ve İtalya ile Türkiye karşılaştırıldı. Bu 3 ülkeye göre Türkyie'de kartlı harcamalarda Haziran 2021 sonrasında daha iyi bir iyileşme eğilimi gösterdi. Bunun 2022 yılının ilk çeyreğinde de arttığı ve bu şekilde devam ettiği görüldü. Öte yandan tüm ülkelerin aynı dönemde bir iyileşme eğilimine girdiği ve özellikle 2021 yılının ikinci yarısı itibarıyla harcamaların reel büyümeye geçtiği görüldü.

Yorumlar (0)

Seç