KPSS'siz 100 Kaymakam Adayı Alınacak: İşte Kaymakamlık Başvuru Şartları 2022

KPSS'siz 100 Kaymakam Adayı Alınacak: İşte Kaymakamlık Başvuru Şartları 2022

2022 yılı Kaymakamlık sınav ilanı yayınlandı. Yayımlanan ilanda 100 kaymakam alımı için yazılı sınav yapılacağına yer verildi.

KPSS'siz Personel Alımı 21 Tem 2022 08:50 1
KPSS'siz 100 Kaymakam Adayı Alınacak: İşte Kaymakamlık Başvuru Şartları 2022

100 kaymakam alımı yapılacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve 100 kaymakam alımı yapılacğına yer verildi. T.C. İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’nda istihdam etmek üzere yapılacak 1200 kaymakam alımı için sınav yapılacak. 

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak yazılı sınav 18 Eylül 2022 tarihinde Ankara'da yapılacak. Sınavda adaylara 100 soru sorulacak ve adaylara 150 dakikalık süre verilecek. Sınavda sorulacak soruların dağılımı ise şu şekilde:

34 sorudan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi , 66 Alan Bilgisi Testi

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe (14), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku (13), İdare Hukuku (18), Türkiye’nin İdari Yapısı (14), Türkiye’de Mahalli İdareler (9), Ekonomi (12) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır

BAŞVURU TARİHLERİ

Kaymakam alımı başvurularının 2 ile 9 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacağı açıklandı. 

BAŞVURU ŞARTLARI

Kaymakam adaylığı alımı ilanına başvuru yapacakların aşağıdaki şartları taşıması gerekecek.

• Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;

• Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

• Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

• 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

• 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1987 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

• Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak

2022 KAYMAKAMLIK SINAVI İLAN METNİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

Başvurular başladığında haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

FİNANS7.COM  | ANKARA
Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
Ekonometri mezunları alınıyor mu?