Kovid-19'da Yeni Korku! Centaurus Varyantı Geliyor...

Kovid-19'da Yeni Korku! Centaurus Varyantı Geliyor...

Yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakalarında yeni varyantlar endişe veriyor...

Sağlık 17 Tem 2022 10:29 0
Kovid-19'da Yeni Korku! Centaurus Varyantı Geliyor...

Yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakalarında yeni varyantlar endişe veriyor...

Dünya çapında 6.3 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan Kovid-19'un yeni varyantları hızla yayılmaya devam ediyor. Bilim insanları ilk olarak Mayıs ayında tespit edilen ve Centaurus varyantının endişe yarattığını duyurdu.

2019’un sonunda Çin’de ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra küresel bir salgın halini alan korona virüsü salgını yeni mutasyonlarla yayılmaya devam ediyor.

İlk olarak Mayıs ayında tespit edilen ve Hindistan’da şu sıralarda dominant varyant halini alan ve Centaurus adı verilen BA.2.75 varyantının korona virüsü salgınının seyrini değiştireceği öngörüleri yapılıyor.

"BU VİRÜS ÇOK DAHA BULAŞICI"

Hindistan’da tespit edildikten sonra Birleşik Krallık, Almanya ve Hollanda’da görülen BA.2.75 varyantının baskın varyant haline gelmesi beklenirken, bilim insanları, “Bu virüs çok daha bulaşıcı ve bu sebeple dünyanın geri kalan bölgelerinde de baskın olması olası. Fakat henüz bu virüs ile ilgili incelemeler ve yeterli verilerimiz yok” dedi.

Hollanda Kamu Sağlığı Enstitüsü bu hafta BA.2.75’in Hollanda’da bulunduğunu açıklamış fakat henüz bu varyant hakkında çok az şey bilindiğini duyurmuştu. Yetkililer, “Bu virüsün ufak ve belirgin bazı değişiklikler geçirerek Covid-19’a karşı oluşturulan güvenlik mekanizmasını daha kolay geçtiği tahmin ediliyor” dedi.

BAĞIŞIKLI ALT EDİYOR

Bu varyantın daha önce Covid-19 geçirmiş olanlarda ya da aşı olanlarda oluşan bağışıklığı alt edebildiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, henüz bu varyantı “endişe yaratan varyant” olarak tanımlamazken, bu virüsün gelişiminin yakından izlendiğini aktardı.

Moleküler biyolog Ulrich Elling, BA.2.75’in 8 ekstra mutasyona uğradığını ve bunun dikkat çekici bir fark olduğunu aktarırken, BA.5’e karşı oluşan bağışıklığın BA.2.75’i etkilememesinin olası olduğunun da altını çizdi.

Yorumlar (0)

Seç