KOSGEB, kendi işini kuracak kadınlara 150 bin TL verecek: Başvuru şartları nedir 2023

KOSGEB, kendi işini kuracak kadınlara 150 bin TL verecek: Başvuru şartları nedir 2023

KOSGEB'den son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada kendi işini kuracak 13 bin kadına 50 bin TL'si geri ödemesiz 150 bin liraya kadar destek verileceği bildirildi.

İş Dünyası 5 Mart 2023 08:43 0
KOSGEB, kendi işini kuracak kadınlara 150 bin TL verecek: Başvuru şartları nedir 2023

13 bin kadına iş kurmaları için destek verilecek.

KOSGEB tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada gelecek dönemlerde ithal ürün ve ara malların yerli ve milli üretimini sağlamak adına KOBİ'leri dünya pazarında söz sahibi yapmak için yenilikçi ve teknolojik seviyesi yüksek imalatçı KOBİ'lerin desteklenmeye devam edileceğini söyledi.

"KOSGEB ile daha güçlü KOBİ'ler, gelişen ekonomi" mottosu ile yapılan açıklamada KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinin bel kemiği olduğu bildirildi. KOBİ'lerin gücüne güç katmak için hizmet ve destekler sunduğuna yer verilirken iş kurma ve yürütme konularında bilgilerini, becerilerini geliştirmek için bu sene 59 bin KOBİ'ye destek verecek.

KOBİ'lerin ARGE harcamalarındaki payının yükseltilmesi de planlanırken bu oranın yüzde 27 seviyesine çekilmesi bekleniyor. 

13 BİN KADINA İŞ KURMALARI İÇİN DESTEK VERİLECEK

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'ni destek alan KOSGEB, bu kapsamda 2023 yılında da girişimcilere büyük destekler verileceğini bildirdi. Bu kapsamda 2022 yılında 12 bin 811 kadın girişimcinin desteklendiği açıklanırken bu sene 13 bin kadının destekleneceği bildirildi.

Bu sene girişimcilik eğitimlerine 168 bin kişinin katılımını bekleyen bakanlık, bunların 70 bininin kadın olmasını planlıyor. Geçen sene 64 bin 953'ü kadın olmak üzere toplamda 154 bin 92 kişi girişimcilik dersi aldı.

2023 yılında KOSGEB'in 34 bin 325 girişimciye destek vermeyi planladığı bildirilirken işi olan ve işini büyütecek olan 4 bin 500 işletmeye de finansman desteği sağlanacağı bildirildi. Verilecek toplam kredi 360 milyon lira.

Ülkemizin stratejik önceliklerine uygun, teknoloji düzeyi yüksek, yenilikçi KOBİ'lerin desteklenmeye devam edeceği bildirilirken KOSGEB'in bu sene 45 yerli ürüne destek sağlayacağı bildirildi.

DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR?

"Bu programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır" ifadeleri ile yapılan açıklamada 50 bin lirası geri ödemesiz olmak şekilde 150 bin liraya kadar destek ödemesinin yapılacağı bildirildi.

"https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/6312/girisimcilik-destekleri" adresi üzerinden söz konusu desteklerin, girişimcilik eğitimlerin başvurusuna dair detaylara ulaşabilirsiniz. Kadın erkek adaylar burada >  TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç