Korkutan açıklama: 'Dolar kuru 31 TL, benzin ve motorin 46 TL'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Korkutan açıklama: 'Dolar kuru 31 TL, benzin ve motorin 46 TL'

Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut, akaryakıt fiyatlarının ve dolar kurunun fırlayacağını söyledi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Döviz 8 Ağu 2023 19:49 6
Korkutan açıklama: 'Dolar kuru 31 TL, benzin ve motorin 46 TL'

Korkutan açıklama: "Dolar 31 TL, benzin ve motorin 46 lira olacak"

Son dakika haberi: Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut bir son dakika açıklamasında bulundu. Zelyut yaptığı açıklamada yeni ekonomi modelinin uygulanmaya başlandığını söyledi. Yeni modelle döviz üzerindeki baskının kalktığını ve vergi artışlarının geldiğini, dövizin fırladığını ve zamların art arda geldiğini söyledi.

AYIN 3'ÜNDE ÖNEMLİ VERİLER AÇIKLANDI

Ekonomist Evren Devrim Zelyut bugün kaleme aldığı yazısında bu konuda dikkat çeken ifadeler kullandı. Ayın 3'ünde açıklanan enflasyon rakamlarından sorna emniyet kemeri takma zamanının geldiğini ve 46 rakamının gerçek olduğunu söyleyerek detayları aktardı.

Dış ticaret ve enflasyon rakamlarının açıklandığını söyleyen Zelyut, dış ticaret rakamlarının doları ve borsayı etkileyeceğini söyledi ve 46 rakamı hakkında, "Bu 46 nereden çıktı gelin bakalım. Değerli arkadaşlarım ayın 3'ünde dolar TL'yi etkileyecek çok önemli iki ekonomik veri geldi. Kurun nereye gideceği borsanın ne olacağı bu verilere bağlı" değerlendirmesindew bulundu.

"Dış ticaret rakamlarına baktığımızda İhracat 20 milyar 93 milyon dolar, ithalat 32 milyar 476 milyon dolar olmuş" diyerek dış ticaret rakamlarını değerlendiren Zelyut, ana muhalefet liderinin güçlü olmaması nedeniyle zam ve vergilerin çoğaldığını söyledi.

Masrafları kısacak iş yapılmadığını söyleyen Zelyut, Bakan Şimşek'in imzası ile yayınlanan tasarruf genelgesi olduğunu, ancak onun da yaşama geçmesinin zor olduğunu söyledi.

Dolar kuru hakkında açıklama yapan Zelyut, "Dolara talep baskısı artacak. Körfez'den gelen sermaye tampon olarak çalışsa da beklenenden önce eriyeceğine inanıyorum. Haliyle bu enflasyon rakamı bu tamponların tükenmesine ve enflasyonun yukarı tırmanacağı tezimizi güçlendirecek" dedi.

"MOTORİN 46 DOLAR 31 TL OLACAK"

Zelyut sözlerinin devamında dolar ve mazot beklentilerini de paylaştı. Zelyut, "Motorin 36 lira şu anda, resmi enflasyon beklentisi bir yüzde 29 daha gelecek. Buna göre, 46 lira motorinle karşılaşacaksınız. Dolar TL olarak da 31, 32.5 beklentim bir tık daha yukarı çekiliyor. Kurda da bu rakamlar karşımıza çıkarsa Allah yardımcımız olsun" dedi.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
zelyut un A haber den ne farkı var .Al birini vur ötekine selçuk geçer ,bunlar hep yukarı der maksatlı şurdanda kar satışı gelir demezler .vah benim sahipsiz memleketim
Ziyaretçi 10 Ay Önce
bu kadar doğalgaz bulundu yok temmuzda petrol sahalarimizda bilmem kaç yüz bin varil petrol üretildi vb hikayelerle insanlari avutuyorlar sahlaniyoruz şu güzelim ülkenin öz kaynaklarini yediler ekonomist değilim ülkeyi şuan hiç bir akıllı almaz bunlar bop eş başkanı Selo da HDP nin eş başkanı ikisinde birşeyler var aynı etiket bunlar ülkeyi bölüp yönetme derdindeler ülkenin başında olsam 3yilda ülkeyi refahını arttırır 10 yılda dünyayı Allah'ın izniyle diz çöktürürdüm bunlar ülkeyi boşalttı Allah hepsinin boynunu altında bıraksın
Ziyaretçi 10 Ay Önce
hık demiş babanın burnundan düşmüşsün.helsl olsun.hükümete muhalefet,muhalefete muhalefet.
Ziyaretçi 10 Ay Önce
siz o kadar biliyorsunuz bilginiz var ülkeyi yönetenler bilgisiz ve bişey bilmiyormu
Ziyaretçi 10 Ay Önce
bunlar kim ve nerden biliyor