Konutta yeni kampanya açıklandı: Evler yüzde 30 daha ucuza geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Konutta yeni kampanya açıklandı: Evler yüzde 30 daha ucuza geliyor

Ev fiyatlarının fırladığı bugünlerde konutta yeni modeller ortaya çıkmaya başladı. Emlak sektörü yeni projeyi duyurdu.

Emlak 28 Ocak 2024 2
Konutta yeni kampanya açıklandı: Evler yüzde 30 daha ucuza geliyor

Firmalardan yeni konut modeli.

Ev almak isteyenler için son dakika açıklaması geldi. Evlerin fiyatlarının rekor seviyelere çıkması sonrası artık firmalar, ev alamayan vatandaşlara kademeli konut satışı yapıyor. Yeni modelde önce arsa payı veriliyor daha sonra evlerin satışı gerçekleşiyor.

ARSA FİYATI ÇOK PAHALI

Konut sektörü temsilcileri yaptığı açıklamada bir evin yapımında en fazla masrafın evin arsasına gittiğini bildirdi. Arsa fiyatlarının ev fiyatının hemen hemen yarısını oluşturduğunu söyleyen emlak sektörü, arsa problemnin çözülmesi ile konut krizinin de büyük aşamada çözüleceğini söylüyor. Arsaya çözüm bulamayan emlak şirketleri de bu konuda yeni çözümler aramaya başladı.

YENİ MODEL AÇIKLANDI

Türkiye genelinde ev sahipliği oranı her geçen gün daha da gerilerken bankaların yüksek faizleri, evlerin fiyatlarının ise tabiri caizse arşı alaya kadar çıkması sonrası ev alamayanlar grubuna orta gelir grubu da dahil oldu. Orta gelirin üzerinde geliri olan vatandaşlar bile artık ev alırken oldukça zorlanıyor hatta alamıyor.

İnşaat sektörü ise yeni projeler geliştirmeye başladı. Son dönemlerde en revaçta olan sistem ise kademeli satış. Peki nedir bu kademeli satış.

Bazı firmalar, önce arsa satıyor. Konutun arsa payını alıyorsunuz. Daha sonrasında inşaat maliyetleri veriliyor ve bu ödemeler ile birlikte vatandaşlar iki aşamada ev sahibi oluyor. Söz konusu sistem ile Başakşehir'de üretim yapan bir firma, 890 bin liraya arsa payı veriyor. Aynı model Pendik'te de yapıldı ve arsa payı 1 milyon 550 bin lira olarak istendi. 36 aya kadar vade ile yapılan satışlarda ödemeler 12 ay sonra başlıyor. Evin arsasını alan kişiler, inşaatın başlangıcında maliyetleri peşin ya da taksitlerle ödüyor. Dairelerin teslimi ise 36 ayda yapılıyor.

Bu şekilde yapılan ödemeler ile evler yüzde 30 daha ucuza geliyor.

EVLER YÜZDE 30 DAHA UCUZA GELİYOR

Yine aynı şekilde üretim yapan başka bir inşaat şirketi ise önce arsa satışı yapıyor. Daha sonra inşaatlar başlıyor. Bu şekilde yapılan ödemeler ile ev yüzde 30 daha ucuza geliyor.

KREDİDE AYLIK TAKSİT 150 BİN LİRA

İstanbul'da ortalama bir evin fiyatı 4 milyon 250 bin lira civarında. Bu evi almak için size en fazla 3 milyon 780 bin lira kredi veriliyor. Bu krediyi kamu bankalarından çekerseniz aylık ödemeniz 150 bin liraya yakın olacak. Dar gelirli zaten bunu ödeyemeyecek durumda iken orta ve ortanın üzerinde geliri olanlar da bu rakamı karşılayamıyor.

EN ÖNEMLİ KRİTER: GÜVENİLİR ŞİRKETLER

Bu sistem ile ev satışı yapan şikrletlerde arayacağınız en önemli kriter güven. Köklü bir kuruluş olması, daha önce yaptığı projelerde herhangi bir sorun çıkıp çıkmadığı, mağduru olup olmadığının iyi araştırılması gerekmektedir. Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
1.20 ilk evim kampanyası gelecekti açıklamadılar bir türlü. Bu hiç cazip değil en azından diğeri gelirse bari ikinci el bir tane zor güç alınabilir
Ziyaretçi 30 Gün Önce
1.20 konut kredisi 1.20 faiz oranları ile devletimizin desteğini bekliyoruz devamlı haberlerde ilk evim konut kapsamından faydalanmak için lütfen devletimiz desteklesin bekliyoruz