Konutta kira krizine çözüm: Evi boş olan ev sahibinden yüksek vergi alınsın
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Konutta kira krizine çözüm: Evi boş olan ev sahibinden yüksek vergi alınsın

Konutta son dakika açıklaması geldi. Sektör temsilcileri, boş evi olanlardan yüksek oranda vergi alınmasını talep etti.

Emlak 17 Haz 2023 09:09 1
Konutta kira krizine çözüm: Evi boş olan ev sahibinden yüksek vergi alınsın

Kira fırsatçılığında yeni çözüm: Boş evden yüksek vergi alınsın.

Son yıllarda Türkiye'de emlak sorunu gittikçe büyüdü. Normal yerlerde bile asgari ücretin altında kiralık ev bulunamaz olurken piyasada fiyatlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Fiyatların aşağı gelecek bir durumu da görünmüyor. Bu da ciddi tepkilere neden oluyor. Vatandaşlar, yükske kiraya artık çözüm gelmesi gerektiğini söylüyor.

Ev sahipleri, kirada yüzde 25 zam sınırı uygulamasının devam edecek olması nedeniyle evlerini boş bırakmaya devam ediyor. Temmuz ayından sonra evini kiraya vermesi durumunda ev sahibi, bir sonraki sene zamda yüzde 25 sınırına takılmayacak. Bu nedenle ev sahipleri, evini kiraya vermektense boş bırakıyor. 

Bu konuda dikkat çeken bir öneri geldi. Gelen öneride sektör temsilcileri, evini boş bırakan ev sahiplerinden yükske oranda vergi alınması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL'DA 500 BİNDEN FAZLA EV BOŞ

Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamada İstanbul'da 500 binden fazla boş ev olduğunu ve boş evlerin kiraya verilmedi, bu nedenle kiralık ev bulunamadığı, bunun da fiyatları arttırdığı belirtildi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında evi boş olan ev sahiplerinden yüksek oranda vergi alınması gerektiğini söyleyerek, "Boş duran evlerden yüksek vergi alınmalı. Devlet bunu tespit ederek, gerekli yaptırımları uygulayabilir. Örneğin, 1 yıldan fazla kiraya verilmeyen evin emlak vergisi 5 katına çıkarılabilir. Böylece caydırıcılık da sağlanabilir. Ayrıca arzın güçlenmesi adına sosyal konutlar yapılmalı, TOKİ devreye girmeli" ifadelerini kullandı.

Kanada, İrlanda ve İspanya gibi ülkelerde evi boş olan ev sahiplerine cezalar kesiliyor vergi oranları daha yüksek yapılıyor.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
Adam evin faturalarini uzerine alacak bi perde cekecek eee kim bilecek o ev kiraliktida ev sahibi vermiyor adam diyecekki ben oturuyorum kiraya vermiyorum dicek o zaman ne diceksin biraksaniza bubisleri yalandan bide krize cozun diyolar kriz cikarken nerdeydiniz