Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizleri fırladı: İşte bankaların kredi hesaplaması 2023
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizleri fırladı: İşte bankaların kredi hesaplaması 2023

Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz artırımları sonrası konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri fırladı. İşte kredi faiz oranları.

Kredi 14 Ağu 2023 10:54 3
Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizleri fırladı: İşte bankaların kredi hesaplaması 2023

Merkez Bankası kararları sonrası faizler yükselmeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararından sonra, zaten bir miktar yüksek olan kredi faizleri, şimdi daha da yükseğe çıktı.

Seçimlerden önce düşük faiz yüksek istihdam ve yatırım prensibine göre ekonomi politikasını izleyen Merkez Bankası, seçimlerin sona ermesinden sonra rotayı değiştirdi ve faizleri yükseltmeye başladı. Sıkılaşmanın başlaması ile birlikte politika faizi yüzde 17.5 seviyesine kadar çıktı.

Seçimlerden sonra 900 baz puanlık faiz artırımı gelirken kredi faizlerinde buna paralel olarak yükseliş görüldü ve hem konut, hem ihtiyaç, hem taşıt hem de ticari kredi faizlerinde yüksek oranlı rakamlar görülüyor. Konut kredilerinde yüzde 3'ün üzerinde faizler karşımıza çıkarken ihtiyaç kredisinde yüzde 2'nin altında yok. Taşıt kredilerinde de yüzde 3'ün üzerinde rakamlar görülüyor.

Yıllık maliyetlere baktığımızda ihtiyaç kredisinde maliyet yüzde 47.72 oldu. Taşıtta yıllık maliyet yüzde 36.64 seviyesinde. Konut kredisinde ise yıllık maliyetler yüzde 35.1 seviytesinde.

YENİ FAİZ ARTIRIMLARI NASIL ETKİLER?

Yeni faiz artırımları ile birlikte maliyetlerin daha da artması ve kredi faizlerinin yine yükseltilmesi bekleniyor.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI

50 bin lira 12 ay vade ile kredi çekecek kişiler, her ay en az 5 bin lira ödeme yaparak en düşük faizli bankaya 50 bin lira için 60 bin lira ödeme yapar.

KONUT KREDİSİ

1 milyon TL konut kredisi çekmek isteyenler, en düşük faizde aylık 24 bin 433 TL ödeme yapar ve 2 milyon 938 bin liraya kadar ödeme yapar.

TAŞIT KREDİSİ

250 bin lira taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler yüzde 2.65 faizde ayda 12 bin 224 lira ödeme yapar ve toplamda 441 bin lira ödeme yapar.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Burda bu oranlar Yüksel olduğu icin piyasa yaprak kımıldamaz
Ziyaretçi 10 Ay Önce
araç kredi vadeleri neden konut vadeleri gibi 180 ay olmuyor
Ziyaretçi 10 Ay Önce
alkış alkış