KKM Devri Bitiyor! 8 Ay Sonra İlk Düşüş Gerçekleşti!

KKM Devri Bitiyor! 8 Ay Sonra İlk Düşüş Gerçekleşti!

Merkez Bankası'nın KKM kararı sonrası mevduat hesaplarında 8 ay sonra düşüş gerçekleşti! İşte detaylar...

Ekonomi 1 Eylül 2023 22:25 0
KKM Devri Bitiyor! 8 Ay Sonra İlk Düşüş Gerçekleşti!

Ekonomi yönetimi kur korumalı mevduat enstrümanından çıkış stratejisini hızlandırırken, kur korumalı mevduatlarda Ocak ayından bu yana ilk kez gerileme kaydedildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduatların toplamı geçen hafta 39,3 milyar TL geriledi. Toplam büyüklük 3,37 trilyon TL olurken, dolar cinsinden ise 124,3 milyar dolarlık hacim kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduat hesaplarının (KKM) TL mevduata geçişine yönelik bankalara hedef belirleyerek ilk kez KKM'nin azaltılmasını amaçlayan adım atmıştı.

TCMB'nin Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğler ve basın açıklamasına göre, "Merkez Bankasınca kur koruma desteği sağlanan hesaplardan TL hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belli oranda yenilenmesinin hedeflenmesine, kur koruması bulunmayan TL payı seviyesinde artış hedefine geçilmesine" karar vermişti.

Yabancı para cinsi zorunlu karşılıklarda da artışa giden TCMB'nin vadesiz ve 1 aya kadar vadeli Döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 29; 1 yıla kadar vadeli döviz hesabı zorunlu karşılık oranı yüzde 25; 1 yıl ve daha uzun vadeli döviz hesabı zorunlu karşılık oranı yüzde 19 olmuştu.

TCMB ayrıca sadeleşme kapsamında yabancı para mevduattan kur korumalı mevduata dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre menkul kıymet tesis ve zorunlu karşılık uygulamasına da son vermişti.

TCMB açıklamasında "Yapılan düzenlemelerle Türk lirası mevduatlar artarken, kur korumalı hesaplardan Türk lirası mevduata geçiş sağlanarak kur korumalı mevduatın azaltılması gözetilmektedir. Böylece, TL vadeli mevduat desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır" demişti.

 

Yorumlar (0)

Seç